Irak Enerji Kaynaklarının Yönetimi Anayasal Tartışmalar-İhtilaflar-Türkiye ile İlişkiler pdf indir

Irak Enerji Kaynaklarının Yönetimi  Anayasal Tartışmalar-İhtilaflar-Türkiye ile İlişkiler pdf indir

“Irak, sahip olduğu petrol ve gaz rezervleri, Körfez’deki konumu ve etnik-mezhepsel yapısı nedeniyle bölgesel ve uluslararası enerji ve güvenlik politikalarını etkileyen bir ülke olagelmiştir. Nitekim Irak’ın sınırlarının belirlenmesinden, ülke içindeki grupların iktidar mücadelesine ve işgallere giden süreçlerde enerji kaynaklarının varlığının ve kontrolünün en önemli nedenler arasında olduğu açıktır. Bu bağlamda, Mart 2003’te ABD’nin öncülüğündeki işgal sonrasında Irak 2005 yılında federal sisteme geçmiştir. Federal Irak Anayasası’ndaki enerji kaynaklarının yönetimine dönük yasal düzenlemeler, kurumsal yapılanmalar, petrol ve gaz kaynaklarının yönetimi konusunda Iraklı gruplar arasında yaşanan ihtilaflar, işbirlikleri, Türkiye ile ilişkilere etkisi eserin irdelediği ana konuların başında gelmektedir. Eserde özellikle 2003 Irak işgali sonrası enerji kaynaklarının yönetimi ve paylaşımı konusunda yapılan siyasi, hukuki, ekonomik mücadeleler ve gelişmeler tüm boyutlarıyla incelenmiş ve okuyucuya anlaşılır bir dille sunulmuştur. Bu yönüyle eser, alanında derli toplu ilk çalışma olma özelliği de taşımaktadır.”
 

Irak Enerji Kaynaklarının Yönetimi
Anayasal Tartışmalar-İhtilaflar-Türkiye ile İlişkiler isimli 218 sayfadan oluşan kitap ; Dr. Hakan Demir tarafından yazılmış ve ANLAM KİTAP yayınevinin 31.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Siyaset,Enerji,Güç Denkleminde Kıbrıs ve Doğu Akdeniz pdf indir başlıklı makalemizde Enerji, Güç Denkleminde Kıbrıs ve Doğu Akdeniz indir ve Güç Denkleminde Kıbrıs ve Doğu Akdeniz oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Irak Enerji Kaynaklarının Yönetimi Anayasal Tartışmalar-İhtilaflar-Türkiye ile İlişkiler pdf indir - indir