Irvin D. Yalom’un Psikoterapi Yaklaşımında Varoluşsal Kaygı ve Din pdf indir

tarafından
5
Irvin D. Yalom’un Psikoterapi Yaklaşımında Varoluşsal Kaygı ve Din pdf indir

Yalom, varoluşçu psikoterapinin öncüsü ve yaşayan temsilcisi, çok sayıda psikoterapi ve edebiyat eserinin yazarı, dünyaca ünlü Amerikalı psikoterapisttir. Göçmen bir ailenin çocuğu olarak Washington’da doğdu. Yetiştiği ortamdan “Siyahilerin arasındaki tek beyaz çocuk, Hristiyanların dünyasındaki tek Yahudi.” diye bahseden Yalom, Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Stanford Üniversitesi’nden Psikiyatri Profesörü olarak emekli oldu. Varoluşçu Psikoterapiyi bireyin var olmasından kaynaklanan endişelere odaklanan dinamik bir terapi yaklaşımı olarak tanımlayan Yalom, ölüm, özgürlük, anlamsızlık, yalnızlık gibi nihai kaygılardan kaynaklı semptomlarla kendisine gelen on binlerce hasta gördü. Amerikan Psikiyatri Birliği’nin din ve psikiyatriye önemli katkılarından dolayı Oskar Pfister Ödülü verdiği Yalom, ateist olduğu için bu ödüle şaşırsa da komite ona
“Biz kendinizi dini meselelere adadığınıza inanıyoruz.” demiştir.
Bir yönüyle psikoloji, diğer yönüyle dinle ilgili olan ve insanın yaşantısında dinin yansımalarını iceleyen Din Psikolojsi alanı varoluşsal kaygılarla da yakından ilgilenmektedir. Son yıllarda ülkemizde dini danışmanlık, manevi bakım gibi uygulamalı ve inovatif çalışmalar da alana dahil olmuştur. Bu kitapta Irvin D. Yalom’un psikoterapi yaklaşımında varoluşsal kaygılar ve din konusu incelenmiştir. Yalom’un bilimsel ve kişsel tecrübesi Din Psikolojisi bakış açısından ele alınmıştır.
 

Irvin D. Yalom’un Psikoterapi Yaklaşımında Varoluşsal Kaygı ve Din isimli 218 sayfadan oluşan kitap ; Sema Yılmaz tarafından yazılmış ve GRAFİKER YAYINLARI yayınevinin 06.11.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Irvin D. Yalom’un Psikoterapi Yaklaşımında Varoluşsal Kaygı ve Din pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.