İslam Araştırmaları ve Oryantalizm pdf indir


İslam Araştırmaları ve Oryantalizm pdf indir

Batı’nın din, dil, kültür, sanat, tarih, toplum ve siyaset açısından Doğu’yu incelemesini ifade eden oryantalizm, doğu-batı ilişkilerinin tarihteki derinliklerine kadar götürülse de sömürgecilikle birlikte zirveye ulaşmıştır. Burada söz konusu olan batı ve doğunun sınırları coğrafik anlamda tartışmaya açık olmakla beraber batı ile kast edilen, özne durumundaki egemen ve sömürgeci Avrupa ve onun kültür havzasıdır. Doğu ile kast edilen ise nesne durumundaki sömürülen doğu, daha doğrusu Avrupa dışındaki öteki dünyadır. Sınırları Japonya’dan Afrika’ya uzanan geniş bir coğrafyadır. İslam dünyası da bu coğrafya içinde olup oryantalizmin hedefleri arasındadır.
Oryantalist İslam araştırmaları, başlangıcından itibaren gelişerek devam etmiş ve bilimsel etki alanını İslam dünyasına, dolayısıyla Türkiye’ye de ulaştırmıştır. Elinizdeki bu çalışmada, oryantalist İslam araştırmalarının Türkiye’de yapılan bilimsel çalışmalara olan yansımaları ele alınmakta olup Tefsir, Hadis, İslam Hukuku, Kelam, Mezhepler Tarihi ve Tasavvuf alanlarında oryantalist yaklaşımlara dair makaleler bulunmaktadır.
 

İslam Araştırmaları ve Oryantalizm isimli 235 sayfadan oluşan kitap ; Bilal Gökkır tarafından yazılmış ve M.Ü. İLAHİYAT FAKÜLTESİ VAKFI YAYINLARI yayınevinin 16.10.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Sohbetler (Nasayıh Ve Mevaiz) pdf indir başlıklı makalemizde Sohbetler (Nasayıh Ve Mevaiz) indir, Sohbetler (Nasayıh Ve Mevaiz) oku ve Sohbetler (Nasayıh Ve Mevaiz) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.


İslam Araştırmaları ve Oryantalizm pdf indir indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?