İslam Felsefesi Tarihi pdf indir

İslam Felsefesi Tarihi pdf indir

Felsefenin ortaya çıkış merkezi olarak Akdeniz havzası ve Yunan medeniyeti olsa da daha öncesinde Uzak Doğu’da, Orta Doğu’da hikmetin bulunduğu genel kabul görmektedir. Hatta Henry Corbin’in kabulüyle hikmetin önce Doğu dünyasında ortaya çıkıp buradan Mısır’a ve oradan da Yunanlılara geçtiği düşüncesine katıldığımızı ifade etmemiz gerekir. Bize düşen görevin, hikmeti yine öz yurduna döndürerek üzerimize atılmış bulunan ataletten kurtulmak, düşüncenin verdiği dinamizmi yeniden kazanmaktır.

Bu kitabın böyle bir hareketliliğe vesile olmasını diliyoruz. Türk milletinin öz güvenini yeniden kazanmasıyla üzerinde yaşadığımız dünyadaki yerimizin daha sağlam ve güçlü olacağı inancındayız. Bunun için de kendi kültürümüzü iyi öğrenmemiz gerekmektedir. İslâm felsefesine en çok katkı sunan Müslüman milletlerin başında Türk milleti gelmektedir. Bu bakımdan milletimizin felsefeye bakışının ve insanlığa açtığı çığırların görülmesi, bilinmesi gerekmektedir.

Elinizdeki kitap, bunu gerçekleştirmeye yönelik küçük bir çabanın eseridir. Amacımız, ileriki baskılarda daha fazla Türk düşünürüne yer vermektir.
 

İslam Felsefesi Tarihi isimli 200 sayfadan oluşan kitap ; Prof. Dr. H. Ömer Özden tarafından yazılmış ve BİLGE KÜLTÜR SANAT yayınevinin 21.10.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Bir Müslüman Mezhepler, Tarikatler ve Cemaatler’e Nasıl Bakmalı? pdf indir başlıklı makalemizde Bir Müslüman Mezhepler, Tarikatler ve Cemaatler’e Nasıl Bakmalı? indir ve Tarikatler ve Cemaatler’e Nasıl Bakmalı? oku hakkında bilgiler verilmektedir.

İslam Felsefesi Tarihi pdf indir - indir