İslam Medeniyeti pdf indir

tarafından
23
İslam Medeniyeti pdf indir

William James Durant ABD’li seçkin bir tarihçidir. Hangi milletten olursa olsun, bir Müslümanın kaleminden çıkan bir İslâm medeniyeti tarihinde zaman zaman bazı hükümlerin tarafsızlığından şüphe edebilir, İslâm lehine tefsir edildiğini mülahaza edebilirdik. Bir Hıristiyan tarihçi için de şüphesiz bunun aksi varittir. O da tarafsız olamaz hatta aleyhte tefsirlerde bulunabilir; nitekim bunun birçok örneği de vardır. Will Durant gönlünün Hıristiyanlıktan yana olduğunu, eserinin ön sözünde şu satırlarla ifade etmektedir: 

Hıristiyanlar, İslâm kültürüne ayrılan bu yeri fazla bulacak, aydın Müslümanlar ise Ortaçağ’ın parlak İslâm medeniyetine bu kadar kısa yer verilmiş olmasından şikâyet edecektir. Bütün bu eser boyunca tarafsız kalmaya, her kültürü, her inancı, doğrudan doğruya kendi açısından vermeye gayret ettik. Ama gerek malzemenin seçilişinde, gerekse bölümlerin tanziminde peşin hükümler yine de kendini hissettirdi. Vücut gibi, ruhun da kendisini hapseden bir derinin içinde olduğuna şüphe yok.
 
 

İslam Medeniyeti isimli 216 sayfadan oluşan kitap ; Will Durant tarafından yazılmış ve ÇAĞDAŞ KİTAP yayınevinin 17.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Tevhid Adalet Özgürlük / Yeniden Düşünmek pdf indir başlıklı makalemizde Tevhid Adalet Özgürlük / Yeniden Düşünmek indir, Tevhid Adalet Özgürlük / Yeniden Düşünmek oku ve Tevhid Adalet Özgürlük / Yeniden Düşünmek pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

İslam Medeniyeti pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.