İslam Medeniyeti ve Müesseseleri Tarihi pdf indir

tarafından
3
İslam Medeniyeti ve Müesseseleri Tarihi pdf indir

Tarihten günümüze kadar insanın bulunduğu her yerde az veya çok medileşme hareketinin görüldüğü bilinen bir gerçektir. Bu bakımdan, günümüze gelinceye kadar birbirinden farklı kaç medeniyetin geldiği kesin olarak bilinmemektedir. İslam dinin kabul eden milletlerin el birliği ile meydana getirdikleri İslam medeniyeti, Asya, Afrika ve Avrupa’nın önemli bir kısımnda hakimiyetini kurmuştu. Bu medeniyet, özellikle günümüz, Avrupa’sının medeniyeti olarak Batı Medeniyeti’nin gelişmesinde de önemli bir rol oynadı. Bu durum normal karşılanmalıdır. Zira, tefekkür, araştırma, okuma ve ilimle uğraşmayı nafile ibadetlerden daha üstün tutan; böylece ilmi teşvik eden, alimin uykusunu daha değerlendiren bir dinin mensubu, elbette ilmle meşgul olacaktır. Bu uğraş ise medeniyet ve vasıtalarının gelişmesine yardımcı olacaktır.

Bu eser, İslam Medeniyeti ve Müesseselerini temel kavramlara dayanılarak ortaya koyan bir eserdir. Müesseseler, Hz. Peygamber, döneminden başlayara kronolojik gelişmelere göre işlenmiştir.
 

İslam Medeniyeti ve Müesseseleri Tarihi isimli 544 sayfadan oluşan kitap ; Prof. Dr. Ziya Kazıcı tarafından yazılmış ve M.Ü. İLAHİYAT FAKÜLTESİ VAKFI YAYINLARI yayınevinin 12.09.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

İslam Medeniyeti ve Müesseseleri Tarihi pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.