İslam Ve Denge pdf indir

tarafından
6
İslam Ve Denge  pdf indir

Bu kitapta; dünya-ahiret, madde-manâ, din-bilim vb. mevzular ele alınarak; değerlerin birbirinin alternatifi değil, tamamlayıcısı olduğu, hayata bütüncül bakışın ve insan yaşamında dengenin ancak böyle sağlanabileceği fikri üzerinde durulmaktadır.
Denge;  hayatın terazisi; varlık, iş ve oluşun üzerine oturduğu temeldir.
Yapısal olarak madde ve manâ ( ruh- beden) dengesinden müteşekkil olan insanın; hayatı anlamlı ve verimli olarak yaşayabilmesi, kendisinden bekleneni yerine getirebilmesi de yaratılıştan getirdiği değerleri dengede tutmasına bağlıdır. Kur’an’ın anlattığı doğal/fıtrî nizam olan İslam dini bunu emretmekte, müminlerin: “Rabbimiz! bize dünyada da ahirette de iyilik ver” (Bakara2/201) şeklinde dua etmelerini ve bunun için çaba göstermelerini istemektedir.
Bilimsel araştırmalar da; Hz. Peygamberin en temel özelliğinin denge olduğunu ortaya koymuş, bilim adamı Michael Hart; dünyanın gidişatını değiştiren “en etkin 100 kişi” araştırmasında Hz. Peygamberin ilk sırada olduğunu tespit etmiş ve O’nun bu özelliği ile öne çıktığına vurgu yapmıştır.
İnsanın maddî  ve manevî istek ve ihtiyaçlarına karşı çıkmak;  bizatihî onun yapısal özellikleriyle, doğasıyla mücadele etmek anlamına gelir ki hangi görüş, inanç ve düşünce adına olursa olsun böyle bir yaklaşımın, doğal/fıtrî /ilahî sistem karşısında  mağlubiyete maruz kalacağı kaçınılmazdır.
Kişisel ve toplumsal huzurun; değerlerle ilgili her türlü  aşırılıklardan (ifrat ve tefrit) uzak, dengeyi esas alan inanç ve düşünceyle mümkün olacağı anlayışı, hayatı daha anlamlı, insanı daha mutlu kılacaktır.
 

İslam Ve Denge isimli 184 sayfadan oluşan kitap ; Prof. Dr. Hasan Elik tarafından yazılmış ve MARMARA AKADEMİ YAYINLARI yayınevinin 30.04.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kur'an'da Zihin Eğitimi pdf indir başlıklı makalemizde Kur'an'da Zihin Eğitimi indir, Kur'an'da Zihin Eğitimi oku ve Kur'an'da Zihin Eğitimi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

İslam Ve Denge pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.