John Berger pdf indir

John Berger pdf indir

Bağımsız, sıradışı ve her türden sınıra karşı duruşuyla tanınan İngiliz deneme yazarı, roman yazarı ve sanat eleştirmeni John Berger (1926-2017) hem ana akım hem de alternatif kültürde ilham verici bir etki yaratmıştır. Çığır açan sanat eleştirisi kitabı Görme Biçimleri, Batı kültürel estetiğinin ve imgelerinin incelenmesinin yeni ve radikal bir yorumunu sunan dört bölümlük bir BBC televizyon dizisinden kitaplaştırılmıştır. Aynı yıl Berger, deneysel romanı G. ile sınırları zorlamış, ününü genişletmiş ve kurgu dalında Booker Ödülü’ne layık görülmüştür.

Andy Merrifield, Berger’ın Fransız Savoy kırsalındaki çalışmalarını ve yaşam biçimini konu aldığı bu incelemesinde, Berger’ın sanatçı kişiliğine ve gündelik yaşamına ışık tutuyor. Berger, gerçekliği romantik Rousseau gibi ele alırken aynı zamanda şeylere Spinoza kadar eleştirel ve rasyonel dikkatle yaklaşan titiz bir realisttir de. 
Merrifield’ın Berger biyografisi; onun sanatla, edebiyatla ve siyasetle ilişkisini bir potada eriterek, yirminci yüzyılın sanatsal ve kültürel atmosferi üzerine çalışan araştırmacılar ve bu konunun meraklıları için tam bir başvuru eseri ortaya koyuyor.

“Berger bütün yaşamı boyunca bir tür ebediyeti deneyimlemiştir; sanatı zamanın ve mekânın ötesindedir. John dün vefat etti. Sesi, gülümsemesi, albenisi ve cömertliği hep hatırımda kalacak.

Ölüm daima John’un yaşamının bir parçasıydı. Hikâye anlatıcılarının, ‘Ölüm’ün Sekreterleri’ olduğunu ve yetkilerini ölümden ödünç aldıklarını söylemişti. Ölüm, hikâye anlatıcılarına ‘tek tip siyah kâğıtlarla dolu’ bir dosya verir. ‘Hikâye anlatıcısının ihtiyaç duyduğu veya sahip olduğu tek şey siyahla yazılanları okuma kabiliyetidir.’ Şimdi biz de siyahlar içindeki John’u okumalıyız. O, bize dosyayı verdi.” 
-Andy Merrifield
“John Berger’ın geniş kapsamlı işlerine ve kitaplarına ve çeşitli çalışmalarına etki eden fikirler ve kişiler üzerine aydınlatıcı, yeni bir yorum.” 

-Mike Dibb, BBC TV dizisi Görme Biçimleri’nin yapımcısı ve yönetmeni
 
 

John Berger isimli 215 sayfadan oluşan kitap ; Andy Merrifield tarafından yazılmış ve RUNİK KİTAP yayınevinin 28.10.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Alfred Jarry pdf indir başlıklı makalemizde Alfred Jarry indir, Alfred Jarry oku ve Alfred Jarry pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

John Berger pdf indir - indir