Kadınların Dilinden Dündökümü 1900’lerden 2000’lere Gaziantep pdf indir

tarafından
21
Kadınların Dilinden  Dündökümü 1900’lerden 2000’lere Gaziantep pdf indir

Hafızayı canlandırarak geçmişten veri devşirmeye çalışırken biyografi ile gündelik hayat tarihinin kesişme noktalarında iz süren bir çabanın semeresi olan elinizdeki kitap, kadınların dilinden bir “dündökümü”. Zira gündelik hayat, ev içi yaşam, annelik, çocuk yetiştirme pratikleri gibi konularla ilgili ayrıntılı bilgiler, ana akım belgelerde ve tarihî kaynaklarda nadiren yer alır. Bu sebeple, Gaziantep’in gündelik hayat pratiklerini ortaya koymayı hedefleyen bu çalışma, ayrıntılara ancak “kadınların dilinden” anlatılar aracılığıyla vâkıf olunabileceği gerçeğinden yola çıkıyor.
 
Kadınların Dilinden Dündökümü, 70 yaş ve üstü Gaziantepli kadınların, yaşadıkları sokaklara, bastık yaptıkları “hayat”lara, gittikleri/gidemedikleri sahrelere, yeni açılan pasajlara, külle çamaşır yıkamadan otomatik makineye geçişe, tek göz odadaki yaşama, fıstık kırarak yüklenilen hayata, “bir mahalleye gelin gitmeye” dair bilgileri, duyguları eşliğinde aktardıkları hayat hikâyelerinden oluşuyor. Tanıkların “kendi hakikatleri”ni aktardıkları anlatılar, hem gündelik hayat tarihi hem de duyguların tarihi için bir katkı sunuyor.
 

Kadınların Dilinden Dündökümü 1900’lerden 2000’lere Gaziantep isimli 560 sayfadan oluşan kitap ; Fatma Barbarosoğlu tarafından yazılmış ve İNSAN YAYINLARI yayınevinin 24.04.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Kadınların Dilinden Dündökümü 1900’lerden 2000’lere Gaziantep pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.