Kalp Sutrası – Elmas Sutrası pdf indir

tarafından
3
Kalp Sutrası – Elmas Sutrası pdf indir

Kalp Sutrası ve Elmas Sutrası Budacı öğretinin temel kaynaklarındandır.
 
Bu sutralar, Budacılığın temelinde yer alan kesintisiz sözlü aktarımın parçalarıdır. İkibinbeşyüz yıldan beri değişik Budacı ekollerde önce Hindistan sonra Çin, Vietnam, Kore, Tibet, Japonya gibi Mahayana Budacılığının yoğun olduğu yerlerde meditasyon uygulamaları dahilinde okutuluyor ve yorumlanıyor.
 
Bu iki sutranın temelinde Prajna Paramita Öğretisi, Öteki Kıyıya Götüren Bilgelik vardır. Sanskrit dilinde bilgeliğin karşılığı Panna’dır. Prajna ise düşüncelerin, kavramların, sözcüklerin aracığılının olmadığı, asıl gerçekliği gören zihnin aşkın bir yetisini ifade eder. Prajna Paramita Öğretisine göre zihni öteye götüren içgörü, sezgi, bilgelik uyanınca asıl gerçeklikle, özgürlükle yüzyüze gelinmiş olunur.
 
Prajna Paramita Öğretisinde amaç; göreceli dünyanın koşullarına uyum sağlamış zihni eğiterek, koşullanmaların, alışkanlıkların sınırlamalarından kurtarıp asıl saf, dingin haline eriştirmektir. Böylece insanı duyumlar dünyasına zincirlerle bağlayıp onu gerçek benliğini tanımasına olanak vermeyen yanılsamalardan, varoluş boyutlarından kurtulup özgürleşmiş olunur.
 
Zihniniz sınırlı olmadığı sürece, doğal bir şekilde sınırsız servet elde edersiniz.
 
İşte bu anlayış ve öğretiden yola çıkan bu metinleri üç büyük Zen ustası, Hakuin Zenji, Thich Nhat Hanh ve Hui Neng yorumladı. Sıradan zihnin yarattığı bağımlılıklardan, acılardan, kaygılardan, sıkıntılardan özgürleşmek isteyenler için.
 

Kalp Sutrası – Elmas Sutrası isimli 200 sayfadan oluşan kitap ; Thich Nhat Hanh tarafından yazılmış ve SATORİ YAYINEVİ yayınevinin 31.10.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Kalp Sutrası – Elmas Sutrası pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.