Kars Kalesi ve Kızıl Bayrak Hasan Alıcı ile 1970’lerde Kars’ta Devrimci Mücadele pdf indir

tarafından
7
Kars Kalesi ve Kızıl Bayrak  Hasan Alıcı ile 1970’lerde Kars’ta Devrimci Mücadele pdf indir

“Komünistler Kars kalesine kızıl bayrak çektiler.” Bu efsane, 12 Eylül 1980 darbesi öncesinde ve sonrasında, “komünizm tehlikesi”nin ülke çapındaki simgelerinden biri olmuştur. Kars kalesine kızıl bayrak çekildiği yoktu, fakat Kars Türkiye’de devrimci sosyalist hareketin en güçlü olduğu yerlerden biriydi. Buna karşılık, bu Kars deneyiminin hikâyesi hemen hiç anlatılmamıştır
 
Emin Karaosmanoğlu, 1970’ler Karsı’nda anti-faşist mücadelenin başını çekenlerden Hasan Alıcı’yla söyleşisinde, bu açığı kapatmaya dönük önemli bir adım atıyor. Kars Kalesi ve Kızıl Bayrak, 1970’ler Karsı’na dair canlı tablolar çizerken, dönemin sol hareketinin cesur bir muhasebesini de yapıyor. Meşruiyet kazanarak kitleselleşmenin etkileyici başarıları yanında, “acemilikleri”, farkındalık eksikliklerini de göz ardı etmiyor. 12 Eylül rejimi altındaki hapishane deneyimi ve bu arada tarih değerde bir işkence belgesi de yer alıyor bu anlatıda.
 
“İşçi, esnaf, memur, geniş köylü kitlelerinin çıkarlarını koruma ve diğer hak mücadelelerinde şikâyet mekanizmaları bile değişmişti. Yaşamsal sorunlar devlete gitmiyor, çözümler mahkemelerde aranmıyordu. Çoğu esnaf, memur, köylü sorunları için bile derneklere ve sol örgütlere gidiyorlardı.”
 

Kars Kalesi ve Kızıl Bayrak Hasan Alıcı ile 1970’lerde Kars’ta Devrimci Mücadele isimli 152 sayfadan oluşan kitap ; Emin Karaosmanoğlu tarafından yazılmış ve İLETİŞİM YAYINLARI yayınevinin 15.03.2024 tarihinde yayımlanmıştır.

Kars Kalesi ve Kızıl Bayrak Hasan Alıcı ile 1970’lerde Kars’ta Devrimci Mücadele pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.