Kayseri Bez Fabrikası pdf indir

tarafından
5
Kayseri Bez Fabrikası pdf indir

Sümerbank’ın kurduğu ilk fabrika olan Kayseri Bez Fabrikası’nın temeli 25 Mart 1934 tarihinde atılmış, 16 Eylül 1935 tarihinde işletmeye açılmıştır.
Birinci beş yıllık sanayi planına göre; Kayseri’de kurulan bu fabrika ile Anadolu topraklarında kendi ürettiğimiz pamuktan, ülkenin ihtiyacı olan Pamuklu bezleri, kimseye muhtaç olmadan kendi emeğimizle üretmemiz hedeflenmiştir.
Rus kredisinden istifade edilerek Rusya’da yapılan makineler planlandığı gibi getirilmiş, makinaların montajına 1934 yılının sonbaharında başlanmıştır.
Yılda 30,000 balya pamuk işleyecek olan bu fabrikanın inşaatını en kısa zamanda bitirmek için 1.500 işçi geceli gündüzlü çalışmıştır.
Kayseri Bez Fabrikası, yapılacak olan tamamlayıcı tesis ve inşaat hariç, Sümerbank’a 8.050.000 liraya mal olmuştur. 32.520 iğ ve 1008 dokuma tezgâhına sahip tesisin 41 milyon 390 bin metre bez imal edebilecek kapasitesi bulunmaktadır.
Halk tipi ucuz pamuklu bez ve iplik üreten Kayseri Fabrikasının üretimi sayesinde 20 milyon Türk’ün giyinmesi için her yıl yabancılara ödenen milyonlarca liranın ülkede kalması sağlanmıştır. Fabrikada üretilen bezleri, gayet uygun bir bedel karşılığında her gelir düzeyinden insan alabilmiştir.
 

Kayseri Bez Fabrikası isimli 260 sayfadan oluşan kitap ; Rıdvan Şükür tarafından yazılmış ve GECE KİTAPLIĞI yayınevinin 08.05.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Kayseri Bez Fabrikası pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.