Kemençemin Üstüne Kemençe-Türkü-Horan Yazıları pdf indir

tarafından
16
Kemençemin Üstüne  Kemençe-Türkü-Horan Yazıları pdf indir

Kemençemiz, türkülerimiz işitsel sanatların içindedir. Horanımız ritmik sanatların bir koludur. Güzel sanatlar insanların doğa karşısındaki duygularını, düşüncelerini; renk, çizgi, biçim, ses, söz, ritim gibi öğelerle güzel, etkili biçimde anlatma çabasından doğan içsel bir çalışmadır.
Kemençemin üstüne 1970’lerden günümüze yapılan halkbilim çalışmalarımın bir bölümüdür. Bu çalışmalar 1990’lardan başlayarak gazetelere, dergilere girdi. Bunların çoğu alanında ilk yazılardı. Özgündüler. Kaynak niteliğindeydiler. Kuruluşların, araştırmacıların, yazarların ilgisini çekti. Bu yazılar kaynak alınarak birçok çalışma yapıldı.
Horan sözcüğü üstüne geçmişten günümüze birçok yazı yayımlandı. Horanın çıkışı ile Türkçeliği üstüne birçok görüş ileri sürüldü.  Sözcüğün kökeni, ilk kez bu eserde açıklığa kavuşturuldu.
Kemençede, Horanda Görele merkez alındı. Kemençe, Horan ezgilerinin Görele merkez olmak üzere Görele’den batıya, doğuya, güneye… gidişi  “müzikte etkileşim” yoluyla kanıtlandı.
Bu eser Hayrettin Günay’ın Kemençe, Horan, Görele Türküleri üstüne yazdıklarıdır.
 

Kemençemin Üstüne
Kemençe-Türkü-Horan Yazıları isimli 592 sayfadan oluşan kitap ; Hayrettin Günay tarafından yazılmış ve ARI SANAT YAYINEVİ yayınevinin 09.03.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Hiç Gerçekleşmemiş Soğuk Savaş Planları pdf indir başlıklı makalemizde Hiç Gerçekleşmemiş Soğuk Savaş Planları indir, Hiç Gerçekleşmemiş Soğuk Savaş Planları oku ve Hiç Gerçekleşmemiş Soğuk Savaş Planları pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Kemençemin Üstüne Kemençe-Türkü-Horan Yazıları pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.