Kentsel Biçimler Bina Adasından Bina Bloğuna pdf indir

tarafından
8
Kentsel  Biçimler  Bina Adasından Bina Bloğuna pdf indir

“Böylece bu kitap gayet güzel bir rastlantı sonucu, hakiki bir 20. yüzyıl kentbilimi tarihi halini alır; yüzyılın kentlerinde, Paris, Londra, Amsterdam ve Frankfurt’ta gerçekleştirilen en anlamlı, belki de en tekil çalışmaları kendi ölçekleri temelinde biraraya getirir. Seçtiği örneklerle bir yandan mükemmel bir panorama, bir yandan da kuramsal bir ders ve tartışma konusu oluşturur.”

Manuel de Solà-Morales
 
“Bu incelemeyi tek bir sözle nitelemek gerekse, bunun bir can çekişmesini ele aldığını söylerim. Klasik Avrupa
kentinin 19. yüzyılın dönüştürdüğü, 20. yüzyılın da yürürlükten kaldırdığı ayırıcı özelliği olan bina adasının, yani belirli bir mekânsal örgütlenmenin can çekişmesidir bu. Öyleyse bina adasının ardında, belirli bir kent anlayışının evrimini kavramak istediğimizi söyleyebiliriz.
Bu çalışmayı 1975 yılında işte böyle tanıtmaya başlıyorduk. O zamanlar özgün, hatta tuhaf gelebilecek bir konuydu bu. Kentin biçimiyle ilgilenmek henüz her derde deva olabilecek bir çalışma sayılmıyordu.”

Philippe Panerai
 

Kentsel Biçimler Bina Adasından Bina Bloğuna isimli 240 sayfadan oluşan kitap ; Philippe Panerai tarafından yazılmış ve JANUS YAY.LTD.ŞTİ. yayınevinin 10.05.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Kentsel Biçimler Bina Adasından Bina Bloğuna pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.