Kentsel Dönüşümden Kentsel Ranta pdf indir

tarafından
14
Kentsel Dönüşümden Kentsel Ranta pdf indir

Türkiye’nin 1980 sonrasında dünya kapitalist sistemiyle hızlı bir şekilde bütünleşmeye yönelmesi, her alanda yeni-liberal Politikaların uygulanmasını kaçınılmaz kılmıştır. Yeni-liberalizm, 2000’li yıl-larla birlikte kentsel politikalar üzerinde de egemen anlayış haline gelmiştir. Kentsel dönüşüm uygulamaları, yeni-liberal politikaların kent mekânındaki egemenliğinin en açık şekilde gözlemlendiği alanlar olmuştur. Bu uygulamalar sonucunda, oluşan kentsel rantın eşit ve adil olmayan biçimde dağıtıldığı ve bu olumsuzlukların giderek büyüdüğü yönündeki eleştiriler artmaktadır. Kentlerin sağlıklı ve düzenli bir biçimde gelişebilmesi için, insan yerleşimlerinin bugününe ve geleceğine planlı olarak müdahale edilmesi kaçınılmazdır. Ülkemizde, imar planı değişikliklerinden çoğu, rant yaratıp paylaştırmayı ilke olarak benimse-miş durumdadır. Çarpık kentleşmeye çare olarak sunulan “çarpık kentsel dönüşüm” uygulamalarının en rahatsız edici örnekleri, merkezi bir kurum olarak bütün ülkede yetkili kılınan TOKİ tarafından hayata geçirilmektedir. Bu kurumun kimi belediyelerle işbirliği yaparak gerçekleştirdiği kentsel dönüşüm projelerinde, kent toprağının artan değerinin paylaşım yönteminden, halk ve geleceğin kuşakları sürekli  olarak zarar görmüş ve bugün de görmektedir.
Prof. Dr. Ruşen Keleş
 
 

Kentsel Dönüşümden Kentsel Ranta isimli 168 sayfadan oluşan kitap ; Ruşen Keleş tarafından yazılmış ve İMGE KİTABEVİ YAYINLARI yayınevinin 13.07.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Türk-Rus Münasebetleri ve Muharebeleri pdf indir başlıklı makalemizde Türk-Rus Münasebetleri ve Muharebeleri indir, Türk-Rus Münasebetleri ve Muharebeleri oku ve Türk-Rus Münasebetleri ve Muharebeleri pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Kentsel Dönüşümden Kentsel Ranta pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.