Kırım Kazaskeri Buyurdu (34 Numaralı Kırım Sicili- Değerlendirme ve Transkripsiyon) pdf indir

tarafından
43
Kırım Kazaskeri Buyurdu  (34 Numaralı Kırım Sicili- Değerlendirme ve Transkripsiyon) pdf indir

Kırım yarımadası ilkçağlardan itibaren Türk yurdu olmuş bir diyardır. Kırım Türkleri bu diyarın en son sakinleridir. Fatih Sultan Mehmed döneminden itibaren Osmanlı Devleti’ne tabi olarak varlığını devam ettiren Kırım Hanlığı 1782’de Rus işgaline uğramıştır. Daha başlangıçtan itibaren işgal, yarımadada Türk varlığını bitirmeyi amaçlamıştır. Uygulanan eziyetler, yarımadada yaşayan Türk nüfusunun büyük bir çoğunluğunu göç etmeye mahkum etmişse de yarımadadaki Türk varlığını tamamen sona erdirmeyi başaramamıştır. Nihai amaçlarına ulaşmak üzere Stalin döneminde harekete geçmişlerdir. İnsanlar hayvan vagonlarında Sibirya, Kazakistan gibi diğer coğrafyalara gayri insani şartlarda sürgün edilmişlerdir. Hatta sürgün sırasında unutulan Arabat Köyü’nün Hazin Hikâyesi, Rusların Türklere bakış açısını ortaya koymaktadır. Bu düşünceden hareketle Kırım Türklerinin tarihine bir nebze katkı sağlamak amacıyla Kırım mahkeme defterleri olan Kazasker Defterlerinden birini yayınlamayı, böylelikle Kırım Türklerinin sosyal ve ekonomik hayatlarının yakından tanınabilmesini sağlamayı amaçladık. Çünkü bu neviden çalışmaların yapılması Kırım Türk tarihine hizmet demektir.
 

Kırım Kazaskeri Buyurdu
(34 Numaralı Kırım Sicili- Değerlendirme ve Transkripsiyon) isimli 319 sayfadan oluşan kitap ; Zübeyde Güneş Yağcı tarafından yazılmış ve GECE KİTAPLIĞI yayınevinin 25.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Sezar Mutlak Güç pdf indir başlıklı makalemizde Sezar Mutlak Güç indir, Sezar Mutlak Güç oku ve Sezar Mutlak Güç pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Kırım Kazaskeri Buyurdu (34 Numaralı Kırım Sicili- Değerlendirme ve Transkripsiyon) pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.