Kissinger Diplomaside Bir Realpolitik Ustası pdf indir

tarafından
6
Kissinger Diplomaside Bir Realpolitik Ustası pdf indir

Henry Kissinger tam 100 yaşında; ancak dünya siyasetinin akıl hocası olmayı sürdürüyor. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrasında, Kissinger yine dünya medyasının baş köşesindeki yerini aldı. Günümüzde ismi bu denli  diplomasiyle  özdeşleşmiş başka birini bulmak neredeyse imkânsız. Kissinger dünya diplomasisinin tam anlamıyla marka ismi.
Nixon ve Ford yönetimlerinde Ulusal Güvenlik danışmanlığı ve Dışişleri  Bakanlığı görevlerinde bulunan Kissinger, ABD’nin Soğuk Savaş politikalarına yön veren başlıca isimlerden biri oldu. 1973 Arap-İsrail Savaşı sonrasında Ortadoğu’da  diplomatik yeteneklerini sergilemesi, onu bir anda  dünya diplomasisinin starı haline getirdi.  Görevinden ayrıldıktan sonra dahi, Amerikan dış ilişkilerinin gerçekliğini belirlemeye devam etti ve bu yönüyle tam bir duayen kimliği kazandı.
Patlak veren her uluslararası krizde dünya kamuoyunun odaklandığı başlıca isim olan Kissinger, Avrupa’nın karşı  karşıya bulunduğu bu son krizde sorunun can alıcı noktasına iniyor. Kissinger, sorunun nihai çözümünün Rusya’nın Avrupa’ya mı ait olduğu, yoksa Asya’nın Avrupa sınırındaki uzantısından mı ibaret olduğu şeklindeki bir tarihsel yüzleşmeden geçtiği değerlendirmesini yapıyor.
 

Kissinger Diplomaside Bir Realpolitik Ustası isimli 352 sayfadan oluşan kitap ; Gültekin Sümer tarafından yazılmış ve DORUK YAYINLARI yayınevinin 28.08.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Kissinger Diplomaside Bir Realpolitik Ustası pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.