Klasik Amerikan Edebiyatı Üstüne İncelemeler pdf indir

tarafından
4
Klasik Amerikan Edebiyatı Üstüne İncelemeler pdf indir

“Lawrence, Amerika’nın “karanlık gücü”nü, görünmeyen şeytani yüzünü sergilemiştir. Hawthorne, Melville, Whitman ve hatta Cooper peygamberlerin ve hatta devrimcilerin rolünü üstlenirler.”
René Wellek

“Yorum ve yaratıcı yazının birleşimi, Klasik Amerikan Edebiyatı Üstüne İncelemeler’inde tam ifadesini buldu –ya da Lawrence’ca, tamamlandı– ki bu, yalnızca ulusal bir kanonun ana bileşenlerinin değil, tüm bir ülkenin ruhunun da şimdiye kadar denenmiş en çılgın eleştirel haritalama başarılarından biri olmaya devam ediyor.”
Geoff Dyer

Avrupa’nın kültürsüz-tarihsiz barbarlar kıtası gördüğü Amerika, D.H. Lawrence için ölü nesillerin geleneklerinin yaşayanların beynine bir kabus gibi çökemediği, yeni başlangıçlara gebe bir gelecek ülkesidir. Henüz ortada bir “klasik” Amerikan edebiyatı yokken kaleme aldığı bu denemeler “Amerika’nın ruhu” üzerine bir tartışmayla açılır ve Benjamin Franklin, Fenimore Cooper, Edgar Allan Poe, Nathaniel Hawthorne, Herman Melville, Walt Whitman’ın eserlerine eğilir. Nebile Direkçigil’in sunuş ve notlarla zenginleştirdiği Klasik Amerikan Edebiyatı Üstüne İncelemeler’i çevirisi modern eleştirinin en özgün örneklerinden.
 

Klasik Amerikan Edebiyatı Üstüne İncelemeler isimli 248 sayfadan oluşan kitap ; D.H. Lawrence tarafından yazılmış ve TELEMAK KİTAP yayınevinin 25.10.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Klasik Amerikan Edebiyatı Üstüne İncelemeler pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.