Komama Tarihi ve Sikkeleri pdf indir

tarafından
6
Komama Tarihi ve Sikkeleri pdf indir

Komama, Pisidia bölgesi sınırları içerisinde Milyas olarak adlandırılan kısımda bugün Burdur ili Bucak ilçesi Ürkütlü köyünde yer alan Şeref Höyük olarak bilinmektedir. Höyükteki yerleşim izleri Prehistorik Çağlara kadar geriye gitmektedir. Yerleşim, olasılıkla Roma’nın Asia Eyaleti’nin tesis edildiği MÖ 129-126 yıllarında Hellen tarzı bir polis/kent devleti şeklinde organize olmuştur. Augustus’un emriyle MÖ 6 yılında da bir Roma kolonisi haline getirilmiştir. Kent varlığını Geç Antik Çağ’a kadar sürdürmüştür. İlk sikkelerini MÖ 120’li yıllarda darp etmeye başlayan Komama, Roma kolonisi olduğu döneme kadar da sikke darbına devam etmiştir. Koloni olarak ilk sikkelerini ancak Antoninus Pius Dönemi’nde darp etmeye başlayan kent son sikkelerini de Herennius Etruscus Dönemi’nde darp etmiştir.
 

Komama Tarihi ve Sikkeleri isimli 250 sayfadan oluşan kitap ; Hüseyin Köker tarafından yazılmış ve MYRİNA YAYINLARI yayınevinin 27.04.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Yugoslavya Tarihi (1918-1991) pdf indir başlıklı makalemizde Yugoslavya Tarihi (1918-1991) indir, Yugoslavya Tarihi (1918-1991) oku ve Yugoslavya Tarihi (1918-1991) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Komama Tarihi ve Sikkeleri pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.