Kötülük Estetiği Üç Kötücül Kahraman: Mephistopheles, Lord Henry, Suat pdf indir

Kötülük Estetiği  Üç Kötücül Kahraman: Mephistopheles, Lord Henry, Suat pdf indir

Güzellik algısının bütünüyle değişim göstermeye başlamasıyla daha önce sanatın güzelliğinden mahrum bırakılan kötü, çirkin gibi negatif unsurlar edebiyatta kendilerine yer bulmaya, estetik bir unsur olarak görülmeye ve işlenmeye başlanır. Edebiyat da bireysel bir iç durumu, çekici ve derin bir tutumu, psikolojik bir tutarsızlığı veya çelişik bir bozukluğu, şiddeti, güç unsurunu, çirkinlik ve sahtelik olarak kötüyü neredeyse sayısız çehresiyle konu edinir. Edebiyatın kötüye değer atfederek onu yükseltmesi ve sanatsal bağlamda estetik olarak var kılması gibi kötü de değişen ve derinleşen yüzüyle edebiyatı yaratıcılık noktasında olumlu anlamda etkilemektedir.
Hacer Selçuk, Kötülük Estetiği’nde, farklı dönem ve edebiyatlardan seçilen üç kötücül kahraman üzerinden kötünün ve kötülüğün ele alınışındaki değişimi incelemektedir. Ayrıca, edebiyatın kötüyü işlemede diğer sanat dallarından nasıl ayrıldığını, kötüye yaklaşımın değişmesinde, kötünün yaratıcı bir unsura dönüşerek güzel ve iyi üzerinde etkili olmasında, zekâ ve bilginlikle birleşerek hayranlık uyandırmasında ve nihayetinde estetik bir unsur olarak işlenmesinde nasıl işlevsel olduğunu da sorgulamaktadır.
 

Kötülük Estetiği
Üç Kötücül Kahraman: Mephistopheles, Lord Henry, Suat isimli 208 sayfadan oluşan kitap ; Hacer Selçuk tarafından yazılmış ve KETEBE YAYINEVİ yayınevinin 04.01.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Beyaz Örüntü pdf indir başlıklı makalemizde Beyaz Örüntü indir, Beyaz Örüntü oku ve Beyaz Örüntü pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Kötülük Estetiği Üç Kötücül Kahraman: Mephistopheles, Lord Henry, Suat pdf indir - indir