Kur’an Dili Arapça pdf indir

Kur’an Dili Arapça pdf indir

İlk baskısı 1969’da Manevi Değerleri Koruma ve İlim Yayma Cemiyeti tarafından Konya’da yapılan Kuran Dili Arapça adlı eseri, yeniden dizmek suretiyle Muarrib yayınevi tarafından neşredildi.

“Bu eseri, çok sevdiğim zengin Arap dilini bazı cepheleriyle biraz olsun tanıtabilmek gayesiyle hazırlamış bulunuyorum. Bilhassa Yüksek İslam Enstitüleri (ilahiyat) öğrencilerinin bu eserden faydalanacaklarını ümit etmekteyim. Mevzuları itibariyle bu kitap, ilerisi için bir ilk kademe sayılmaktadır. Cenabı Hak muvaffak kılarsa onu başkalarının takip etmesini dilemekteyim.
Biz bu küçük eserde ne bazılarının yaptığı gibi birçok dilin Arapçadan doğduğunu iddia ederek onu öveceğiz, ne de onun bir başka dilden meydana geldiğini ileri sürerek onu yereceğiz. Bir takım kelime alışverişine bakarak, mesela Arapça’nın Türk diliyle kurulmuş olduğunu iddiaya kalkışmak gülünç bir durum arz eder. Bu gülünç durumdan daha vahim ve elim olan şey ise bir dili, onu hiç bilmeyenin veya bütün meziyetlerini bildiği halde onu kötüleyen kimsenin halidir.”
Doç. Dr. Hüseyin Küçükkalay
 
Harf  harf okuduğum Kuran Dili Arapça kitabının baş kısmında yaklaşık 130 140 sayfa dillerin kökeni, dillerin çoğalma sebepleri, dil [felsefesi, dil grupları. Sâınî diller, bu dillerin alt grupları, nihayet Arap Dili ve Arap kelimesi ve Arap Dili tarihinde dil hatalarının ortaya çıkışı ile ilgili temel bilgi ve görüşler işlenmektedir. Kitabın sonraki uzun
kısmında umumi olarak Arapçada hata gibi görülen sözlerin incelikleri ve özelde de zahiren hata gibi görünen fakat çok ince nahiv ve sarf hikmetlerini barındıran Kuran ayetlerine temas etmektedir. Mütehassıs olmayanların
fark ve izah edemeyecekleri inceliklerin bu kitapta gayet güzel izah edildiğini göreceksiniz. Arapça ile ilgili kadim
kaynaklardan alıntı yapılıp değerlendirilerek verilen bu bilgileri insan farklı bir zevkle okumakladır. Özel olarak
Arap Dili ile uğraşanlar, bunu takdir edecektir. Hocamızın sadakayı cariyelerinden olan bu kitap, bu yolun yolcusu
bilhassa gençlerin mutlaka okuması gereken bir eserdir.
Prof. Dr. Orhan Çeker
 

Kur’an Dili Arapça isimli 302 sayfadan oluşan kitap ; Hüseyin Küçükkalay tarafından yazılmış ve MUARRIB yayınevinin 24.11.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Küçücüğüm Çoklu Gelişim Seti 1. Ay / Ben Geldim Dünya! pdf indir başlıklı makalemizde Küçücüğüm Çoklu Gelişim Seti 1. Ay / Ben Geldim Dünya! indir, Küçücüğüm Çoklu Gelişim Seti 1. Ay / Ben Geldim Dünya! oku ve Küçücüğüm Çoklu Gelişim Seti 1. Ay / Ben Geldim Dünya! pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Kur’an Dili Arapça pdf indir - indir