Kuramsal Yaklaşımla Metin Çözümlemeleri Yapısalcılık ve Edebî Metinler Üzerinde Uygulamalar pdf indir

tarafından
7
Kuramsal Yaklaşımla Metin Çözümlemeleri  Yapısalcılık ve Edebî Metinler Üzerinde Uygulamalar pdf indir

Kuramsal yaklaşımlar,  metin çözümleme ve değerlendirmesinde  belli bir bakış açısı kazandırarak eleştirmene yol gösterir. Edebî metni estetik bir oluşum olarak kabul eden ve onu kendi içinde tamamlanmış bir yapı olarak ele alıp inceleyen yapısalcı yaklaşım da bu konuda oldukça önem kazanmıştır. Edebî metinleri yüzey yapı ve derin yapı olmak üzere iki katman hâlinde değerlendiren yapısalcı kuram, bu şekilde bir anlatıda biçim-içerik kaynaşmasını ortaya koymaya çalışır.
            
Bu kitapta  da  ele alınan kurmaca metinler yapısalcı kuramdan hareketle estetik birer oluşum olarak incelenip değerlendirilmiştir. Dolayısıyla, masal, roman, hikâye, mesnevi gibi farklı türlerdeki anlatılar üzerine yapısalcı yaklaşımla uygulamalardan oluşan yazıların bir araya getirildiği  bu çalışmada, edebî metinler birer estetik yapı olarak ele alınırken bu yapıyı kuran ögelerin işlevleri tespit edilmeye ve edebî yapının incelikleri keşfedilmeye çalışılmıştır.
 

Kuramsal Yaklaşımla Metin Çözümlemeleri
Yapısalcılık ve Edebî Metinler Üzerinde Uygulamalar isimli 201 sayfadan oluşan kitap ; Dr. Öğr. Üyesi İlker Ay tarafından yazılmış ve GECE KİTAPLIĞI yayınevinin 05.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Filin Düşüşü pdf indir başlıklı makalemizde Filin Düşüşü indir, Filin Düşüşü oku ve Filin Düşüşü pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Kuramsal Yaklaşımla Metin Çözümlemeleri Yapısalcılık ve Edebî Metinler Üzerinde Uygulamalar pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.