Kureyş Şahini pdf indir

tarafından
28
Kureyş Şahini pdf indir

I. Abdurrahman Dönemi Endülüs Tarihi
 
Târık b. Ziyâd tarafından 92/711 yılında fethedilen İber Yarımadası, 132/750 yılına kadar Şam yönetiminin emri altında bulunan valiler tarafından yönetiliyordu. Şam Emevî Devleti yıkıldıktan sonra, 138/756 yılına kadar son Endülüs valisi Yûsuf b. Abdurrahman el-Fihrî tarafından yönetilen bu topraklar, I. Abdurrahman’ın Endülüs’e girip yeni bir devlet kurmasıyla birlikte farklı bir yapı kazandı.
 
I. Abdurrahman’ın hayatı ve emirliğini merkeze alarak gerçekleştirilen bu çalışmanın ilk bölümünde onun emirliğine kadar olan hayatı, gençliği, yetişmesi ve aile hayatına yönelik bilgiler verildikten sonra, ana konu olarak Abbâsî ihtilali sonrası Endülüs’e kaçış serüveni üzerinde durulmuştur.
 
Çalışmanın önemli kısmını oluşturan ikinci bölümde ise Abdurrahman’ın emirlik hayatı, sistemli ve kronolojik bir şekilde ifade edilmeye çalışılmıştır. Bu dönemde yaşanan isyan hareketleri, Fransa ve İber Yarımadasında kurulan ilk Hıristiyan devlet olan Asturias Krallığıyla ilişkiler, imar faaliyetleri, dönemin dinî ve kültürel yapısı, çok yönlü ve mukayeseli bir okumayla ortaya konulmaya çalışılmıştır.
 

Kureyş Şahini isimli 140 sayfadan oluşan kitap ; Yaşar Emrah Koşdaş tarafından yazılmış ve FECR YAYINEVİ yayınevinin 29.11.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Bilmediklerine Düşman Olmak / Alemlerin Rabbi 2. Bölüm pdf indir başlıklı makalemizde Bilmediklerine Düşman Olmak / Alemlerin Rabbi 2. Bölüm indir, Bilmediklerine Düşman Olmak / Alemlerin Rabbi 2. Bölüm oku ve Bilmediklerine Düşman Olmak / Alemlerin Rabbi 2. Bölüm pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Kureyş Şahini pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.