Kürt Cumhuriyeti (1946) pdf indir

tarafından
6
Kürt Cumhuriyeti (1946) pdf indir

“Mehabad’ın, topraklı evlerin Çemê Savucbulak’ın akan sularına doğru devrildiği güney kenarında daire şeklinde küçük bir meydanı vardı, ortasında dört lambanın bulunduğu için bu meydana ‘Çar Çıra’ adı verilmişti. Şimdi bu meydanda bunların yerine etrafında dört aslan resminin bulunduğu Şah Muhammed Rıza Pehlevi’nin heykeli duruyor. 22 Ocak 1946 tarihinde Mehabadlı Kadı Muhammed bu meydanda bir kürsüde dinsel bir anlamı olan sarığı ve Sovyet üniformasıyla 16 binlik nüfusuyla bu küçük kasabanın halkına ve eskiden Kürdistan kelimesinin geçtiği, bazen hâlâ da bu kelimenin yazılı olduğu tam olarak tanımlanmamış dağlık bölgenin önde gelen aşiret reislerine hitap ediyordu. Ama Kadı’nın mesajı doğrudan kentin ötesine, küçük bir devletin hâlâ tanımlanmamış sınırlarının ötesine, İran sınırlarının ötesine, bütün Kürdistan’ın vadilerine, dağlarına yönelikti ve şimdi artık tarih olmuş, umut ve düş kırıklığının yüklü olduğu bir yılı işaret ediyordu.”
 
İlan edilişinden 75 yıl sonra dahi hâlâ en önemli kaynak, “kült kitap” özelliğini koruyan, William Eagleton’un Kürdistan Cumhuriyeti’ni ele alan çalışması, Kürtçeden sonra tam metin olarak Türkçede.
 

Kürt Cumhuriyeti (1946) isimli 208 sayfadan oluşan kitap ; William Eagleton Jr tarafından yazılmış ve AVESTA BASIN YAYIN yayınevinin 28.03.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Komama Tarihi ve Sikkeleri pdf indir başlıklı makalemizde Komama Tarihi ve Sikkeleri indir, Komama Tarihi ve Sikkeleri oku ve Komama Tarihi ve Sikkeleri pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Kürt Cumhuriyeti (1946) pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.