Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç pdf indir

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç pdf indir

Hüseyin Rahmi Gürpınar 1864’te İstanbul’da doğmuş, 8 Mart 1944’te Heybeliada’da yaşamını yitirmiştir. Edebiyatımızın en önemli romancı ve hikâyecilerinin arasında yer almaktadır. Hüseyin Rahmi, resmî ya da özel olarak düzenli bir eğitim almamıştır, tamamıyla kendi kendini yetiştirmiş bir yazardır. Küçük yaşta yazmaya başlayan Hüseyin Rahmi’nin, on iki yaşında kaleme aldığı Gülbahar Hanım adlı piyesi diğer bazı kitaplarıyla birlikte Aksaray’da çıkan bir yangında yanmıştır. Üstadı saydığı Ahmed Mithat Efendi’nin açtığı popüler roman anlayışını realist ve giderek natüralist ölçüler çerçevesinde sonuna kadar götürmüştür. Romanlarının önemli bir özelliği de toplumsal bir yergi taşımasıdır. Eserlerinde İstanbul’un mahallelerindeki yaşam tarzını natüralist bir biçimde dile getirmiştir ve bu yönüyle “sokağı edebiyata getiren sanatçı” olarak anılmıştır.
 
Hüseyin Rahmi’nin Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç adlı eseri 75 yılda bir görülen kuyruklu yıldızın eski dönem İstanbul’unda nasıl bir yankı uyandırdığının mizahî bir yolla anlatımıdır. Yazar okuyucularına hem eski İstanbul mahalle hayatını ve mahalle kadınlarını hemde dönemin kadın erkek ilişkisini gösterir.
 
İrfan Galip, kuyruklu yıldızın dünyaya çarpacağı söylentileri üzerine konuyla alakalı konferanslar düzenleyerek kendine eğlence çıkarmayı planlar. Fakat kaderin de İrfan için farklı planları vardır. Bir gün gizemli bir kadından kuyruklu yıldız hakkında bilgilendirme yapması için bir mektup alır. İrfan kadının yazısından çok etkilenir ve tanımadığı bu kadınla ilgili hayaller kurmaya başlar.
 

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç isimli 192 sayfadan oluşan kitap ; Hüseyin Rahmi Gürpınar tarafından yazılmış ve DORLİON YAYINEVİ yayınevinin 28.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Geçmişten Günümüze Yunus Emre pdf indir başlıklı makalemizde Geçmişten Günümüze Yunus Emre indir, Geçmişten Günümüze Yunus Emre oku ve Geçmişten Günümüze Yunus Emre pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç pdf indir - indir