Lale Devri (Orijinal Metin) pdf indir

Lale Devri (Orijinal Metin) pdf indir

Toplumsal nitelikte bir devrimle yani 1703 İsyanı ile tahta oturan Sultan III. Ahmet, 1730 Patrona Halil İsyanı’na kadar ülkeyi 27 yıl yönetir. Bu yönetim süresini iki dönem olarak ele aldığımızda, ilk dönem 1703-1718 arasındaki istirdat dönemidir. Saltanatının ikinci dönemi  ise 1718 Pasarofça Antlaşması’ndan 1730 İsyanı’na kadar geçen süredir ki bu süre uzun soluklu savaşlar sonrası Osmanlı toplumunun barış ve huzur içinde geçirdiği zaman dilimidir. Öyle ki uzun yıllar boyunca yapılan savaşların yıkıcılığı ve yorgunluğu hem devlet yönetimini hem de Osmanlı toplumunu fazlası ile yıpratır ve halkın tamamına yakını artık savaşların bir son bulmasını ister. Uzun soluklu barış döneminin mimarı olan Damat İbrahim Paşa’nın sadrazamlığa başlaması ile Osmanlı Devletinin üst tabakasında lüks tüketimin arttığı göze çarpar. Bu eserle birlikte Osmanlıda Matbaacılık’ın seyrini, İstanbul hayatını, Sadabad’ı, lale merakını, şair Nedim’i ve Patrona Halil’in isyanını Ahmet Refik’in kaleminden okuyacaksınız…
 

Lale Devri (Orijinal Metin) isimli 160 sayfadan oluşan kitap ; Ahmet Refik Altınay tarafından yazılmış ve PALET YAYINLARI yayınevinin 25.10.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kemalizm Osmanlı Sonrası Dünyada Ulusaşırı Siyaset pdf indir başlıklı makalemizde Kemalizm Osmanlı Sonrası Dünyada Ulusaşırı Siyaset indir, Kemalizm Osmanlı Sonrası Dünyada Ulusaşırı Siyaset oku ve Kemalizm Osmanlı Sonrası Dünyada Ulusaşırı Siyaset pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Lale Devri (Orijinal Metin) pdf indir - indir