Mihin Lugal Yaşamın Öğrettikleri pdf indir

tarafından
5
Mihin Lugal  Yaşamın Öğrettikleri pdf indir

Her insanın yaşamı bir öyküdür. Yaşananlar sıradan değilse öyküden daha fazlasıdır. Bu kitap Cumhuriyet tarihinin en önemli kazanımlarından olan Türk Tarih Kurumunun Kütüphanesinde uzun yıllar yönetici olarak çalışmış Mihin Lugal’in yaşam öyküsünü içermektedir. Mihin Lugal, beş yaşında hiç tanımadığı bir ortama, Almanya’ya babası Prof. Dr. Necati Lugal’in yanına gönderilir. Dilini sonradan öğrendiği bu ülkede ilköğrenimini ve orta öğreniminin bir kısmını tamamlar. Çocukluk ve ilk gençlik yıllarını Almanya’da edindiği arkadaşları ile paylaşır. Bu sırada ana dili Türkçeyi unutmuştur. 1930’ların ikinci yarısı aynı zamanda Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı’na adını koyamadığı bir yöntemle hazırlandığı yıllardır. Savaşın ayak sesleri iyiden iyiye duyulmaya başlayınca, baba-kız herşeylerini bırakarak zorlu bir yolculukla İstanbul’a gelirler. Yine bambaşka bir ortamdır Mihin Lugal için. Hiç Türkçe bilmeden Çamlıca Kız Lisesinin öğrencisi olur. Değişen koşullara uyum sağlama yeteneği ile her zorluğun üstesinden gelir. Türkçeyi kısa sürede öğrenir ve lise öğrenimini başarı ile tamamlar. Kendi ifadesi ile Çamlıca Kız Lisesindeki öğrenim yıllarının O’nun yaşamında çok anlamlı bir yeri vardır. Mihin Lugal’in ilkeli ve alçakgönüllü yaşam öyküsünü yazarken çok şey öğrendim. Onunla meslektaş olmanın gururunu duydum.
Ayten ŞAN
 

Mihin Lugal
Yaşamın Öğrettikleri isimli 144 sayfadan oluşan kitap ; tarafından yazılmış ve KABALCI YAYINLARI yayınevinin 28.02.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Berlin’de Kesişen Yollar pdf indir başlıklı makalemizde Berlin’de Kesişen Yollar indir, Berlin’de Kesişen Yollar oku ve Berlin’de Kesişen Yollar pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Mihin Lugal Yaşamın Öğrettikleri pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.