Millî Mücadele’de İaşe Meselesi pdf indir

tarafından
28
Millî Mücadele’de İaşe Meselesi pdf indir

Millî Mücadele öncesinde Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı sebebiyle halk perişan bir vaziyette bulunmakta yeni bir savaşı kaldıracak güce sahip görünmemektedir. Ayrıca kaynakların çoğu tüketildiğinden yapılacak bir savaşta en büyük problemlerden birisi ordunun yedirilip içirilmesi, beslenmesi yani iaşesi olacaktır. Ordu terhis edilmiş, Doğu Anadolu’daki mevcut bir askeri birlik istisna düzenli bir ordudan bahsetmek mümkün görünmemektedir.
Mustafa Kemal Paşa, Nutuk’ta ülkenin içerisinde bulunduğu durumu; “1335 senesi Mayıs’ın 19’uncu günü Samsun’a çıktım. Vaziyet ve manzara-ı umumiye: Osmanlı Devleti’nin dahil bulunduğu grup, Harb-i Umumi’de mağlup olmuş, Osmanlı Ordusu her tarafta zedelenmiş, şeraiti ağır bir mütarekename imzalanmış…” sözleriyle özetlemektedir.
Millî Mücadele’nin hangi şartlar altında gerçekleştiğini ortaya koymak ve sonraki nesillere aktarmak hepimizin görevi ve sorumluluğudur. Elinizdeki çalışma bu görev ve sorumluluk ile hazırlanmıştır.
 

Millî Mücadele’de İaşe Meselesi isimli 344 sayfadan oluşan kitap ; Ali Kaşıyuğun tarafından yazılmış ve YEDİTEPE AKADEMİ yayınevinin 07.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kısa İklim Tarihi pdf indir başlıklı makalemizde Kısa İklim Tarihi indir, Kısa İklim Tarihi oku ve Kısa İklim Tarihi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Millî Mücadele’de İaşe Meselesi pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.