Muhteşem Adaptasyonlar pdf indir

tarafından
2
Muhteşem Adaptasyonlar pdf indir

Yıldız Burunlu Köstebekler, Elektrikli Yılanbalıkları ve Evrimin Açıklığa Kavuşmuş Birtakım Gizemleri
 
Yüzyıllarca bayağı köstebek deyip geçtik, toprak solucanlarıyla aralarındaki mücadelenin tam bir kedi-fare oyunu olduğunu göremedik. Hele burunlarının ucunda yıldız şekilli uzantılar taşıyan kuzenlerine hiç mi hiç anlam veremedik. Bunların yıldız burunlu köstebeği ava ulaşma hızı konusunda Guiness Rekorlar Kitabı’na sokacağını aklımızın ucundan dahi geçirmedik.
 
Dokunaçlı yılanbalıkları avlanırken balığın bir sonraki adımını tahmin ediyor olamazdı; geleceği öngörmek insanlara mahsustu. Ya da küçücük bir su soreksinin avının üzerine atılması saniyenin ellide biri kadar sürecek değildi ya… Bir hayvan varmış, modiye kasları sayesinde elektrik üretip avını serseme çeviriyormuş desek, güler geçerdiniz.
 
Fakat macera dolu bu filmin her sahnesi gerçek! Hamamböceğiyle şövalyevari bir dövüş sergileyen, zehriyle iradesini esir alan, onu bir oyuğa sürükleyip larvasına yem eden zümrüt yabanarısı da öyle.
 
Kendini “tuhaf uzantıların araştırmacısı” olarak tanımlayan Kenneth Catania, Muhteşem Adaptasyonlar’da hem doğanın ürettiği akıl almaz çözümlerle nefesimizi kesiyor, hem de tarihsel figürlerin, ilginç geleneklerin ve inanılmaz hayvanların buluştuğu deneylerini adım adım sunarak bizi “bilim insanı olmak için ne harika bir çağda olduğumuza” ikna ediyor.
 

Muhteşem Adaptasyonlar isimli 228 sayfadan oluşan kitap ; Kenneth Catania tarafından yazılmış ve KOÇ ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI yayınevinin 16.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Muhteşem Adaptasyonlar pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.