Mukayeseli İslam Miras Hukuku ve Günümüz Miras Hukuku pdf indir

tarafından
29
Mukayeseli İslam Miras Hukuku ve Günümüz Miras Hukuku pdf indir

Din muameledir ve insan hayatında ana rahmine düştüğü andan itibaren her alanda olduğu gibi insanın ölümü ile geride bıraktığı terekenin nasıl paylaşılacağı konusunu da düzenlemektedir.
Günümüzde, İslâm Miras Hukuku (feraiz ahkâmı) denildiğinde dile getirilen tek mevzu kadın erkek eşitsizliğidir. Neden kadın bir, erkek iki pay alıyor?
İslâm Miras Hukuku’nda sınıf sistemi vardır ve bu sayede zenginlik topluma yayılarak sosyal adalet sağlanmaktadır. Miras hukukuna feraiz ahkâmı denilir ve bunun sebebi farz sahibi mirasçıların Kur’an’da belirtilmiş olmasıdır. Bu farz sahibi kişilerin kan bağı olan on tanesinden yedisi kadındır. Diğer iki tanesi de kan bağı olmayan karı-kocadır. Kızlar ana baba bir erkek kardeşleri ile ve bazı özel hallerde ikili birli paylaşıma tabidir. Sınıf sistemi gereği kadın; eş, kardeş, kız evlat, anne, büyükanne vs. olarak pay alır. Toplandığı zaman erkekten fazla pay almakta ve kadın söylenenin aksine korunmaktadır.
Batıdan aldığımız ve uygulanmakta olan Günümüz Miras Hukuku’nda ise zümre sistemi uygulanmakta ve batı toplumunun maddeye dayalı hukuk sistemlerine göre zenginliğin belirli ellerde toplanması sağlanmaktadır.
Gayemiz, feraiz ahkâmını anlatan ve tarafımızca da tercümesi yapılan Siraciyye isimli eser ile Ömer Nasuhi Bilmen’in Hukûk-ı İslâmiyye ve Istılâhât-ı Fıkhıyye Kamusu eserini beraber ele alıp günümüz hukuku ile mukayese ederek siz okurlara sunmakla konu hakkında gerçek bilgilere ulaşmanızı sağlamaktır.
 

Mukayeseli İslam Miras Hukuku ve Günümüz Miras Hukuku isimli 608 sayfadan oluşan kitap ; Av. Ruşen İspir tarafından yazılmış ve ŞAMİL YAYINLARI İSTANBUL yayınevinin 17.11.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Mağrib Bölgesinde Hadis pdf indir başlıklı makalemizde Mağrib Bölgesinde Hadis indir, Mağrib Bölgesinde Hadis oku ve Mağrib Bölgesinde Hadis pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Mukayeseli İslam Miras Hukuku ve Günümüz Miras Hukuku pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.