Müştehir Hadisler pdf indir

tarafından
24
Müştehir Hadisler pdf indir

Meşhur hadisin, zikri geçen ıstılahî manası dışında, onda şart koşulan râvi sayısına, bir senedi olup olmadığına, sahih ya da uydurulmuş olduğuna bakılmaksızın, halk arasında yayılmış olan hadisler/hadis diye bilinen sözler şeklinde tanımlanan bir kısmı daha vardır. Hâlbuki bu son kısım kapsam ve içerik olarak usulcülerin tarif ettiği meşhur hadisten çok farklıdır. Halkın arasında dolaşan haberleri derlemek üzere eserler yazılmıştır. İlgili sahada yazılan eserlerin ve oluşturulan edebiyatın “meşhur” değil “müştehir” kavramı üzerine kurgulandığı görülmektedir.
        Kitapta, müştehir hadisin/haberin ne olduğu, hangi tür rivayetleri kapsadığı, kaynak değeri gibi konular hadis usulü çerçevesinde ele alınmıştır. Diğer yandan, kültürümüzde ve popüler kültürde halkımızın bilgi, inanç, sanat, ahlâk, âdet ve davranışları gibi dinî, kültürel ve sosyal dokusunu şekillendiren müştehir hadisler ve bunlara kaynaklık yapan malzemeler incelenmiştir.
 

Müştehir Hadisler isimli 433 sayfadan oluşan kitap ; Doç. Dr. Halil İbrahim Sağlam tarafından yazılmış ve DİYANET VAKFI YAYINLARI yayınevinin 01.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Mektubat-ı Masumiyye (3 Cilt Takım) pdf indir başlıklı makalemizde Mektubat-ı Masumiyye (3 Cilt Takım) indir, Mektubat-ı Masumiyye (3 Cilt Takım) oku ve Mektubat-ı Masumiyye (3 Cilt Takım) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Müştehir Hadisler pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.