Muzîlü’l-melam an hükkami’l-enam (مزيل الملام عن حكام الأنام) pdf indir

tarafından
5
Muzîlü’l-melam an hükkami’l-enam (مزيل الملام عن حكام الأنام) pdf indir

ولى ابن خلدون منصب قاضي قضاة المالكية خمس مرات في الفترة ما بين 786هـ و808هـ. رسالة ابن خلدون للقضاة وهي جزء من الإصلاح القضائي لابن خلدون في مصر. الرسالة على صغار حجمها تمثل مساهمة مهمة إلى فقه القضاء في الإسلام وانعكاساته الاجتماعية والسياسية، وعنوانها وتقسيمها ومنهجها غير مسبوق، صدرت عن شخصية فقهت الإسلام عقيدة وأخلاقا وشريعة، كلا متكاملا، وفقهت واقع الناس، والولاية القضائية وأثرها على متوليها وقدم المثل الأعلى الذي يجب أن ينشده القاضي المسلم من الفوز بمحبة الله ورضاه، فمن ثم استحقت واجب العناية والاهتمام.
كما يتضح من عنوانها، ينتقد ابن خلدون في عمله إجراءات محاكمة القضاة ويقدم طريقة مثالية للمحاكمة من حيث الجوانب الشرعية والأخلاقية والاجتماعية. يستحضر الأدلة من القرآن والأحاديث، ويكشف أصول الحكم التي فرضها الإسلام، ويشرح المشاكل التي ستنشأ في المجالات الاجتماعية والسياسية إذا لم يتم اتباع هذه المبادئ ويتأكد على أهمية منع تلك المشاكل.
Muzîlü’l-melâm an hükkâmi’l-enâm ismiyle anılan bu risâle; İbn Haldun’un 1382’den vefat ettiği 1406 senesine kadar Mısır’da yaşadığı ve burada Mâlikî başkadılığı yaptığı dönemde yargı alanında giriştiği ıslah faaliyetinin bir parçasıdır. Eser, kısa bir risâle olmasına rağmen İslâm yargılama usulü ve siyasetine yapılmış çok önemli bir katkıdır. Kitabın isimlendirilmesi, bölümlendirilmesi ve kitapta takip edilen yöntem son derece özgündür.
İsminin de açıkça ortaya koyduğu gibi (Halkın Dâvalarını Gören Hâkimlerin Kınanmasına Yol Açan Ahlâkî Zaafların Giderilmesi) İbn Haldun eserinde, hâkimlerin yargılama usullerini eleştirir ve şer‘î, ahlâkî ve toplumsal açıdan ideal bir yargılama usulü ortaya koyar. Kur’ân-ı Kerîm ve hadislerden deliller getirerek İslâm’ın vaz ettiği yargılama ve hüküm verme prensiplerini ortaya koyduğu gibi, bu prensiplere uyulmadığı takdirde toplumsal ve siyasî sahalarda doğacak meseleleri izah eder ve bunların önüne geçilmesinin önemini vurgular.
 

Muzîlü’l-melam an hükkami’l-enam (مزيل الملام عن حكام الأنام) isimli 88 sayfadan oluşan kitap ; İbni Haldun tarafından yazılmış ve İBN HALDUN ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI yayınevinin 28.08.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Muzîlü’l-melam an hükkami’l-enam (مزيل الملام عن حكام الأنام) pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.