Nadide Bir Goncadır Enginar pdf indir

tarafından
24
Nadide Bir Goncadır Enginar pdf indir

Aslında bir çiçek olan enginar hakkında ne biliyoruz? Peki, neredeyse tüm medeniyetlerde, mitolojilerde kutsal görülen nar hakkında? Domates sosuyla yatıp kalkan İtalyanların domatesle ancak Osmanlı’dan sonra tanışabildiklerini biliyor muydunuz? Sağlık için tehlikeli olduğu düşünüldüğünden patlıcan ekiminin ve yenmesinin İngiltere’de bir süre yasaklandığını? Sırf bir sineğin yokluğu yüzünden incirin her yerde meyve vermediğini? Kıtlık zamanı kurtarıcı haline gelen patatesin uzun süre şekli şemali yüzünden mutfaklara giremediğini?
 
Artun Ünsal, Nadide Bir Goncadır Enginar’da meyve ve sebzelerin renkli dünyaları arasında keyifli bir yolculuk yapıyor: Etimolojiden ve mitolojiden yararlanarak âdeta bir dünya tarihi panoraması sergiliyor, doğru bilinen yanlışları düzeltiyor, yepyeni bilgiler sunuyor, aralara lezzetli tarifler serpiştiriyor. Ayrıca Türkiye’de zeytinciliğe ve zeytinyağı üretimine de yakından bakıyor. Tüm bunların yanında okuru elinden tutup bir çarşı pazar turuna çıkararak, geçmişten günümüze buralardaki rengârenk ortamları sergiliyor.
 
“(…) yiyeceklere dair çeşitli gazetelerde ve dergilerde yayımlanmış (…) yazılarım da bir araya gelmek için bir kenarda beni bekleyip duruyordu yıllardır. Sadece onlar mı? Katıldığım çeşitli toplantılarda sunduğum bildiriler, raporlar da şöyle bir gözden geçirilmeyi, genişletilip ya da kısaltılıp, sonuçta bir kitap donunda daha kalıcı bir hale gelmeyi de hak ediyorlardı sanırım.”
 
ARTUN ÜNSAL
 

Nadide Bir Goncadır Enginar isimli 263 sayfadan oluşan kitap ; Artun Ünsal tarafından yazılmış ve İLETİŞİM YAYINLARI yayınevinin 18.11.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Tengri Biz Menen pdf indir başlıklı makalemizde Tengri Biz Menen indir, Tengri Biz Menen oku ve Tengri Biz Menen pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Nadide Bir Goncadır Enginar pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.