Nehcü’l-Belaga pdf indir

Nehcü’l-Belaga pdf indir

“İmam Ali’nin (a.s) sözleri, hiçbir söz derlemesi yahut kitabın barındıramayacağı derecede belâgat harikalarını, söz söyleme sanatının zirvesini, Arap dilinin özgünlüğünü, dini ve dünyevi sözlerin parlaklığını barındırmaktadır. Nitekim Müminlerin Emiri Ali (a.s) söz söyleme sanatının pınarı ve merkezi, güzel konuşma sanatının kaynağı ve doğum yeridir. Dil sanatının gizlilikleri O’ndan ortaya çıkmış, kanunları O’nun tarafından konulmuştur. Her söz söyleyen ve hutbe okuyan O’nu ekol edinmiş, öğüt veren her vaiz O’nun sözlerinden yardım almıştır. Çünkü İmam Ali’nin (a.s) sözlerinde ilahi ilmin izi ve peygamberlik eserlerinin kokusu vardır.”
                                                                                              Seyyid Şerîf Razî
 
‘Nehcü’l-Belâga’da Mü’minlerin Emiri Ali’nin (a.s) hutbe ve mektuplarının sıralaması kronolojik olmadığı için bir hutbede Cemel Vakası’na değinilirken bir önceki hutbede Hakem Olayı, bir sonraki hutbede de Şûra Olayı anlatılabilmektedir. Çevirimizde, okuyucunun bu kitabı okurken İmam’ın hayatı içerisinde çıkacağı yolculukta tarihsel olaylara adapte olmasını ve İmam’ın sözlerini daha iyi bir şekilde algılayabilmesini sağlayabilmek amacıyla hutbeler ve mektuplar bölümlerine rakamsal sıralamaya göre değil, tarihsel sıralamaya göre yer verilmiştir.’
 
Ahmet Yaprak
 

Nehcü’l-Belaga isimli 472 sayfadan oluşan kitap ; Seyyid Razi tarafından yazılmış ve İMAM RIZA DERGAHI KÜLTÜR ve ARAŞTIRMA DERNEĞİ yayınevinin 07.10.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Ana Hatlarıyla Tasavvuf ve Tarikatlar pdf indir başlıklı makalemizde Ana Hatlarıyla Tasavvuf ve Tarikatlar indir, Ana Hatlarıyla Tasavvuf ve Tarikatlar oku ve Ana Hatlarıyla Tasavvuf ve Tarikatlar pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Nehcü’l-Belaga pdf indir - indir