Nevevî Kırk Hadis Hükümden Hikmete pdf indir

Nevevî Kırk Hadis  Hükümden Hikmete pdf indir

Kırk hadis yazma geleneği Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’den rivayet edilen bir hadise dayanır. Doğrusu bu hadisin zayıf olduğu kırk hadis derleyenler tarafından da dile getirilmiştir. Fakat onlar yine de kırk hadis derlemekten geri durmamışlardır. Bu alanda derlenen eserlere bakıldığında hadisleri seçme kriterlerinin farklılık gösterdiği görülmektedir. Kimisi belli bir baptaki hadisleri toplarken, kimi de İmam Nevevi gibi birçok değişik baptan cevâmiu’l-kelim hadislere yer vermiştir. İmam Nevevi’nin Kırk Hadisi, kırk hadis denildiğinde akla gelen ilk kitap olmayı başarmış bir eserdir. Ancak bunun tesadüf değil, Nevevi’nin bir hüneri olduğu açıktır. Zira başta her eve ve kütüphaneye girmiş olan Riyazu’s-Salihin eseri olmak üzere bunun kanıtları pek çoktur. Anılan bu iki eserinin yüzyıllardır böyle kabul görmesinin sebebi, öncelikle Allah’ın ona bunu lütfetmiş olması, sonra da yer verdiği hadisleri seçmedeki mahareti olsa gerekir.
 

Nevevî Kırk Hadis
Hükümden Hikmete isimli 488 sayfadan oluşan kitap ; Prof.Dr. Nazım b. Muhammed Sultan El-Misbah tarafından yazılmış ve ÜMMÜLKURA YAYINEVİ yayınevinin 08.11.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan İrade Hürriyeti ve İmam Maturidi pdf indir başlıklı makalemizde İrade Hürriyeti ve İmam Maturidi indir, İrade Hürriyeti ve İmam Maturidi oku ve İrade Hürriyeti ve İmam Maturidi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Nevevî Kırk Hadis Hükümden Hikmete pdf indir - indir