Ölçme Bilgisi – Topoğrafya pdf indir

Ölçme Bilgisi – Topoğrafya pdf indir

Bu kitap, Üniversitelerin Mühendislik Fakültelerinin Harita (Geomatik), İnşaat Mühendisliği Bölümlerinde, Meslek Yüksekokullarının Harita-Kadastro ve İnşaat programlarında gösterilen Ölçme Bilgisi (Topoğrafya) – Arazi Ölçmeleri adları altında okutulan derslere yönelik olarak hazırlanmıştır.

Son yıllarda bilgisayar teknolojisinde ve ölçme aletlerindeki gelişmeler jeodezide çığır açmıştır. Özellikle GNSS teknolojisi sayesinde yüksek doğruluk ve hızda, noktaların direkt konumları belirlenebilmektedir. Önceleri hesaplamalardaki güçlükler nedeniyle yeğlenen grafik ve yaklaşık çözümler, bilgisayarın sağladığı geniş, hızlı ve doğru işlem yapma yeteneklerinden dolayı yerlerini kesin çözüm yöntemlerine bırakmıştır. Böylelikle jeodezik hesaplamalar gerçeğe daha yakın bir biçimde yapılabilmektedir. Kitapta ayrıntılarda kaybolmamak ve kitabın hacmini gereksiz yere büyütmemek için genelde teoremlerin kanıtlanmasından kaçınılmıştır. Piyasadaki pek çok Ölçme Bilgisi kitabında bulunmayan pratik kısa yollara kitapta yer verilmiştir. Hesaplamalara ilişkin genel bilgiler verildikten sonra konuyla ilgili olarak bol sayısal örnek ve çözümleri verilmiştir.
 

Ölçme Bilgisi – Topoğrafya isimli 248 sayfadan oluşan kitap ; M. Mustafa Önal tarafından yazılmış ve NOBEL AKADEMİK YAYINCILIK yayınevinin 06.01.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Ölçme Bilgisi – Topoğrafya pdf indir - indir