Ömür Yolumdaki Son Göç pdf indir

tarafından
4
Ömür Yolumdaki Son Göç pdf indir

Türkiye’de çoğunluğu Zeytinburnu’nda olmak üzere on binden fazla Kazak yaşamaktadır. Yine Türkiye bağlantılı olarak Avrupa’da da hatırı sayılır bir Kazak nüfusu yaşamaktadır. Söz konusu Kazaklar Türkiye’ye bugün Doğu Türkistan sınırları içinde bulunan Altay bölgesinden 1951 yılından itibaren birkaç dalga hâlinde gelmiştir. Ömür Yolumdaki Son Göç adlı bu kitabın yazarı Abdurrahman Çetin de 1954 yılındaki göçle on beş yaşlarında Türkiye’ye geldikten sonra Ulukışla’da kurulan Altay köyüne yerleşen, daha sonra Almanya’ya işçi olarak giden Kazaklardan biridir. Dolayısıyla kitapta Altay’dan başlayan, Gansu ve Tibet üzerinden Keşmir’e ulaşan, Türkiye’de son bulan, sonra da Almanya’ya uzanan bir yaslı göçün hikâyesi vardır. Ancak Ömür Yolumdaki Son Göç yalnızca hatıra kitabı değildir, zira eserde Kazak tarihi, kültürü, edebiyatı, töresi, gelenekleri, inancı, yaşan tarzı gibi pek konuda ilginç bilgiler bulacaksınız. Eserde Abdurrahman Çetin’in seksen yıllık mücadele hayatını da ibretle okuyacaksınız. Öte yandan ilini yurdunu, evini barkını hatta anasını babasını geride bırakarak yeni bir yurt arayışına çıkan insanların neden Türkiye’ye ulaşmak için her şeylerini ortaya koyduklarını da ibretle göreceksiniz.
Akıcı bir üslup kaleme alınmış olan kitap macera filmlerini aratmayan bir sürükleyiciliğe sahiptir. Kitabı ilginç kılan ise anlatılanların kurmaca değil gerçek oluşudur. Eserin her yaştaki okur tarafından heyecan ve ilgiyle okunacağını umuyoruz.
 

Ömür Yolumdaki Son Göç isimli 664 sayfadan oluşan kitap ; Abdurrahman Çetin tarafından yazılmış ve ANATOLİA KİTAP yayınevinin 20.05.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Ömür Yolumdaki Son Göç pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.