Orta Zamanın Türkleri Orta Çağ İslam ve Türk Tarihine Dair Yazılar pdf indir

tarafından
10
Orta Zamanın Türkleri  Orta Çağ İslam ve Türk Tarihine Dair Yazılar pdf indir

Bu kitapta eskilerin Orta Zaman olarak ifade ettiği Orta Çağ denilen zaman diliminde İslam ve Türk tarihinde adından söz ettirmiş şahsiyetlerin hayatlarından, öne çıkan faaliyetlerinden, hayatlarının bilinmeyen yönlerinden ve Kerbela, Moğol İstilası gibi insanlık tarihini derinden etkilemiş olaylardan behsedilmektedir. Orta Çağ, Avrupa tarihi söz konusu olduğunda karanlık bir dönemi, insanlık dramlarını, bilimsel düşüncenin kötürümleştiği bir anlayışı ifade etse de, İslam ve Türk tarihi söz konusu olduğunda tamamen farklı bir anlam kazanmakta, hemen her açıdan altın çağ olarak kabul edilmektedir. İslamiyet’in ortaya çıkışı ve yükselişi, İslam kültür ve medeniyetinin hızlı bir gelişim göstermesi, Büyük Selçuklular’ın ortaya çıkışı, Moğol İstilası gibi Dünya tarihini derinden etkileyen olaylar bu dönemde meydana gelmiştir.

Türk tarihi ile ilgilenen hemen her okuyucunun gizli yahut açık hayranlık beslediği Attila, Gazneli Mahmud, Celaleddin arezmşah, Müslüman topraklarının Haçlı istilasından kurtarılmasında gösterdiği gayretleriyle adından söz ettiren İmadeddin Zengi, Orta Doğu’yu ve İslam alemini kasıp kavuran Moğol İstilası’nı durduran Sultan Baybars gibi Türk hükümdarları bu çağda yaşamışlardır. Kitap, Attila’dan Ahmed Celâyir’e, Gazneli Mahmud’dan İzzeddin Saltuk’a, İmadeddin Zengi’den Sultan Baybars’a yaşadıkları döneme damga vurmuş şahsiyetlerin hayatlarını hatırlamak, Kerbelâ hadidesinden Moğol İstilası’na Orta Doğu tarihinin akışını dramatik bir şekilde değiştiren olayların detaylarını takip etmek ve meşhur Seyyah İbn Battuta’nın gözünden 14. yüzyılın dünyasını seyretmek isteyen okuyucuya katkı sağlamayı hedeflemektedir.
 

Orta Zamanın Türkleri
Orta Çağ İslam ve Türk Tarihine Dair Yazılar isimli 294 sayfadan oluşan kitap ; Prof. Dr. Haşim Şahin tarafından yazılmış ve YEDİTEPE YAYINEVİ yayınevinin 31.08.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Sarıca Paşa ve Umur Bey Vakfı pdf indir başlıklı makalemizde Sarıca Paşa ve Umur Bey Vakfı indir, Sarıca Paşa ve Umur Bey Vakfı oku ve Sarıca Paşa ve Umur Bey Vakfı pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Orta Zamanın Türkleri Orta Çağ İslam ve Türk Tarihine Dair Yazılar pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.