Osmanlı’da Dinî Matbuat Sultan Abdülhamit ve II. Meşrutiyet Devrinde Kurumlar Aktörler Denetim pdf indir

tarafından
5
Osmanlı’da Dinî Matbuat  Sultan Abdülhamit ve II. Meşrutiyet Devrinde Kurumlar Aktörler Denetim pdf indir

Osmanlı Devleti’nde 1803 yılında Birgivi Risalesi’nin matbaada basımıyla matbu dinî kitap ve risa-lelerin serüveni başlamıştır. Devlet, matbaanın hem bilgiyi hızlı ve ucuz biçimde tedavüle sok-ması hem de propaganda aracı özelliğini göz önünde bulundurarak yeni matbuat politikaları ge-liştirmiştir. II. Abdülhamit döneminde kitaplara basım öncesi ruhsat alma zorunluluğu getirilmiş ve devletin yayıncılık üzerindeki etkisi ve varlığı kuvvetlenmiştir.
Bu çalışma Sultan Abdülhamit ve II. Meşrutiyet döneminde matbu dinî bilginin dolaşıma girme-sinde bir devlet politikası olup olmadığı, varsa ne suretle tezahür ettiği ve tedavüldeki dinî bilgi-yi kimlerin hangi şartlarda ne tür sâiklerle ürettiği sorularının peşinden gitmektedir.
 

Osmanlı’da Dinî Matbuat
Sultan Abdülhamit ve II. Meşrutiyet Devrinde Kurumlar Aktörler Denetim isimli 383 sayfadan oluşan kitap ; Filiz Dığıroğlu tarafından yazılmış ve DERGAH YAYINLARI yayınevinin 04.07.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Amerikan İç Savaşı El Kitabı pdf indir başlıklı makalemizde Amerikan İç Savaşı El Kitabı indir, Amerikan İç Savaşı El Kitabı oku ve Amerikan İç Savaşı El Kitabı pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Osmanlı’da Dinî Matbuat Sultan Abdülhamit ve II. Meşrutiyet Devrinde Kurumlar Aktörler Denetim pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.