Osmanlı’dan Günümüze Ortadoğu’da Millet, Milliyet, Milliyetçilik pdf indir

Osmanlı’dan Günümüze Ortadoğu’da Millet, Milliyet, Milliyetçilik pdf indir

Prof. Dr. Kemal H. Karpat’tan Osmanlı’da yüz elli yıl boyunca tartışılmış ve Türkiye Cumhuriyeti’nde hala tartışılan temel konulardan millet ve milliyetçilik üzerine muhteşem bir çalışma.

Ortadoğu’da Millet, Milliyet, Milliyetçilik, Osmanlı sınırlarında bulunan ve Osmanlı’dan ayrılmış olan ülkelerin yanı sıra Türkiye’de milliyetçilik konusuna yeni bir bakış açısı getiriyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun ardından Ortadoğu’da ortaya çıkan devletlerin siyasal, toplumsal, ekonomik ve kültürel yapılarında Osmanlı mirasını detaylarıyla anlatan Karpat ayrıca, Ortadoğu milletlerinin millet olma ve devlet kurma süreçlerindeki değişimi, değişme ve süreklilik unsurlarını oluşturan kurumlar ve yapılar arasındaki bağlantıları ve milli-devlete dönüşme aşamalarını, geniş tarihsel bilgi birikimiyle kurduğu toplumsal-ekonomik yaklaşım ve karşılaştırmalı tarih çerçevesinde sunmakta.

Millet, milliyetçilik kavramlarının tarihî gelişimi, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde millet ve milliyetçilik, Osmanlı sonrası devletler arasındaki uyumsuzluğun nedenleri, Medeniyetler çatışması, Türk-Arap ilişkileri, Türkiye-İsrail ilişkileri, Ortadoğu’da Osmanlı etnik ve dinsel mirası, Kıbrıs üzerinde savaş başlıkları altında Ortadoğu ve Türkiye üzerine incelemelerde bulunan Karpat, Batı’daki Ortadoğu çalışmalarının arka planını da gözler önüne seriyor.
 

Osmanlı’dan Günümüze Ortadoğu’da Millet, Milliyet, Milliyetçilik isimli 328 sayfadan oluşan kitap ; Prof. Dr. Kemal H. Karpat tarafından yazılmış ve TİMAŞ YAYINLARI yayınevinin 10.01.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Ulusların Ruhu Türkiye-Azerbaycan İlişkilerinde Kamuoyu pdf indir başlıklı makalemizde Ulusların Ruhu Türkiye-Azerbaycan İlişkilerinde Kamuoyu indir, Ulusların Ruhu Türkiye-Azerbaycan İlişkilerinde Kamuoyu oku ve Ulusların Ruhu Türkiye-Azerbaycan İlişkilerinde Kamuoyu pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Osmanlı’dan Günümüze Ortadoğu’da Millet, Milliyet, Milliyetçilik pdf indir - indir