Osmanlı Epistemolojisi Referansları Osmanlı Dünyasında Patent: İhtira Beratı Kanunu (1880) Cilt :2 pdf indir

tarafından
12
Osmanlı Epistemolojisi Referansları Osmanlı Dünyasında Patent: İhtira Beratı Kanunu (1880) Cilt :2 pdf indir

Osmanlı Dünyası, Batı toplumlarında “Industrial Revolution” Sanayi‘ İnkılâbı ile daha erken dönemde bahis mevzû‘u edilen, umumî ve mutlak manada Experimental Bilim ve onun tatbikatı sayılabilecek Teknolojik Bilgi ve onun maddî mukabilini, İhtirâʻ Berâtı Kanunu ile Resmiyyet sahasına intikal etdirmişdir. Zirâ, Batı’lı ülkelerin gelişmiş Sanayi‘ ekonomilerinin Teknoloji transferine ve yabancı sermayeye ihtiyaç duyan ekonomilere Patent sistemini transfer ederek, kendi İʻmalât ürünlerinin Sınâ‘î Mülkiyyet Hakklarını muhafaza altına altına alıp, satışını arttırmaktaydılar. Bu bakımdan ehemmiyyetle belirtmek gerekir ki, Osmanlı dünyasında 1880 tarihli “İhtirâ‘ Berâtı Kānûnu” ile atılan adımla, hususî anlamda Îcâd edilen Şey ve Mûcid’e, Kanun’un ifadesiyle İhtirâ‘ ve Muhteri‘ye, yani Buluş’a ve Buluş Sahibi’nin elde ettiği mamûlün Hukukî tesciline, ancak daha genel anlamda Buluşla elde edilen Teknolojik Bilgi’ye verilen öneme işaret edildiğini düşünüyoruz.
 

Osmanlı Epistemolojisi Referansları Osmanlı Dünyasında Patent: İhtira Beratı Kanunu (1880) Cilt :2 isimli 570 sayfadan oluşan kitap ; tarafından yazılmış ve AKADEMİ TİTİZ YAYINLARI yayınevinin 11.04.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Ukrayna Tarih Yapan Savaş pdf indir başlıklı makalemizde Ukrayna Tarih Yapan Savaş indir, Ukrayna Tarih Yapan Savaş oku ve Ukrayna Tarih Yapan Savaş pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Osmanlı Epistemolojisi Referansları Osmanlı Dünyasında Patent: İhtira Beratı Kanunu (1880) Cilt :2 pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.