Osmanlı’nın Güneyi Yemen’de İsyan, Yangın ve Kaos İmam Yahya İsyanı ve Yemen’in İç Sorunları pdf indir

Osmanlı’nın Güneyi Yemen’de İsyan, Yangın ve Kaos  İmam Yahya İsyanı ve Yemen’in İç Sorunları pdf indir

Bu kitap, Osmanlı Devleti döneminde Yahya Bin Muhammed Hamideddin’in, kısa ismiyle İmam Yahya’nın çıkardığı isyanı ve isyandan önce çıkan ayaklanmaları İngiliz yazılı basınına göre işlemektedir. 1904 yılı öncesi birçok ayaklanma çıkaran İmam Yahya, bu yıl itibariyle de bir isyan başlatmış ve 1911 yılına kadar süren bu vahşi isyan, Yemen’in Osmanlı Devleti’nden ayrılmasına sebep olmuştur. Yemen’deki yönetim değerlendirildiğinde, Osmanlı Devleti’nin buraya ilgisiz kaldığı görülmektedir. Bu durum bölgenin başta İngilizler olmak üzere İtalyanlar, Fransızlar ve diğer devletler tarafından sömürülmesine sebebiyet vermiştir. Bölgede yaşanan istikrarsızlık, devletin çıkarlarını hırpalamış ve merkezî yönetimin zayıflığı ortaya çıkmıştır.
 

Osmanlı’nın Güneyi Yemen’de İsyan, Yangın ve Kaos
İmam Yahya İsyanı ve Yemen’in İç Sorunları isimli 128 sayfadan oluşan kitap ; Gizem Yıldırım tarafından yazılmış ve İSKENDERİYE KİTAP yayınevinin 07.01.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan II. Meşrutiyet Dönemi Aydın Vilayeti Suç İstatistikleri pdf indir başlıklı makalemizde II. Meşrutiyet Dönemi Aydın Vilayeti Suç İstatistikleri indir, II. Meşrutiyet Dönemi Aydın Vilayeti Suç İstatistikleri oku ve II. Meşrutiyet Dönemi Aydın Vilayeti Suç İstatistikleri pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Osmanlı’nın Güneyi Yemen’de İsyan, Yangın ve Kaos İmam Yahya İsyanı ve Yemen’in İç Sorunları pdf indir - indir