Osmanlı Türkçesi Metinleri 2 pdf indir

Osmanlı Türkçesi Metinleri 2 pdf indir

Osmanlı Türkçesinin ilk devrelerine ait metinleri içine alan bu kitap, Tarihi Türkiye Araştırmaları dizisinin 2. cildini teşkil etmektedir. Daha önce yayımlanan ‘Yeni Osmanlıca Türkçesi Metinleri’, adlı kitabın devamı olan bu ‘Klâsik ve Eski Osmanlıca Türkçesi Metinleri’, onunla birlikte Türkiye Türkçesinin XII. Asırdan XX. Asra kadar bütün devirlerine ait örnekleri bir araya getirmek maksadı taşıyor. Böylece, Türkiye Türkçesinin bütün devirler ve sahalarla ilgili mahsûllerinden seçilmiş örnekler, ilk defa toplu olarak verilmektedir. Bu, bir ‘bütün’ anlayışının sonucudur. Bu suretle dîvan, tekke ve halk edebiyatları metinleri eklenmekte; Türkiye Türkçesinin tarihi ve yeni devreleri iki kitapta bütünleşmektedir.

Kitapta imlânın, hususiyle Türkçe kelimelerde, oldukça farklı olduğu görülecektir. Bu, alındığı yerdeki yazılışın aynen muhafaza edilmesinden ileri gelmiştir. Standart bir imlâ sistemi kurmak değil, öğrencilere ve araştırıcılara asırlar boyu bir hayli değişik devam etmiş olan eklerde göze çarpmaktadır.
 

Osmanlı Türkçesi Metinleri 2 isimli 630 sayfadan oluşan kitap ; Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş tarafından yazılmış ve ALFA YAYINLARI-DERS KİTAPLARI yayınevinin 27.10.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Türkçe'den İngilizce'ye Çeviri Kitabı pdf indir başlıklı makalemizde Türkçe'den İngilizce'ye Çeviri Kitabı indir, Türkçe'den İngilizce'ye Çeviri Kitabı oku ve Türkçe'den İngilizce'ye Çeviri Kitabı pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Osmanlı Türkçesi Metinleri 2 pdf indir - indir