Osmanlı ve Cumhuriyet Tarihinde Kürt İsyanları pdf indir

tarafından
10
Osmanlı ve Cumhuriyet Tarihinde Kürt İsyanları pdf indir

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk, milli Mücadele’den sonra ülkenin doğusuyla, batısıyla, güneyiyle, kuzeyiyle bir kalkınma hamlesine girişmişti. Bunun için çeşitli projeler geliştirdi. Ülkenin kalkınması için iç yönetim kuruluşlarını yurdun doğu bölgelerinden başlayarak genişletme gereği duydu. Dersim bölgesinde önemli bir reform programının uygulanması da düşündü. Ülkeyi bir baştan bir başa demir yolları ile bağladı. Ancak ne hazindir ki, özellikle dış güçlerin ve emperyalist devletlerin kışkırtmasıyla Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde bu kalkınma politikalarına karşı çıkanlar oldu. Bu karşı çıkışlar bazen de iç isyanları beraberinde getirdi. Bu kalkışmalar ülkenin kalkınmasına ve ilerlemesine büyük darbeler vurmuştur.
 
Atatürk döneminde Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde meydana gelen bu isyanların temel karakterinin emperyalistlerin kışkırtmasıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu halkını çeşitli vasıtalarla ulusumuzun bir parçası olmaktan çıkarmak olduğunun altını çizmiş ve şöyle değerlendirmiştir:“Kürt sorunu, Türklerin çıkarı için kesinlikle söz konusu olamaz. Çünkü, bizim ulusal sınırlarımız içinde Kürt öğeleri öylesine yerleşmişlerdir ki, pek sınırlı yerlerde yoğun olarak yaşarlar. Bu yoğunluklarını da kaybede ede ve Türklerin içine gire gire öyle bir sınır oluşmuştur ki, Kürtlük adına bir sınır çizmek istesek, Türkiye’yi mahvetmek gerekir.”
 

Osmanlı ve Cumhuriyet Tarihinde Kürt İsyanları isimli 152 sayfadan oluşan kitap ; Murat Soylu tarafından yazılmış ve HALK KİTABEVİ yayınevinin 02.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Avrupa Birliği ve Türkiye'de Katma Değer Vergisinin Uyumlaştırılması pdf indir başlıklı makalemizde Avrupa Birliği ve Türkiye'de Katma Değer Vergisinin Uyumlaştırılması indir, Avrupa Birliği ve Türkiye'de Katma Değer Vergisinin Uyumlaştırılması oku ve Avrupa Birliği ve Türkiye'de Katma Değer Vergisinin Uyumlaştırılması pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Osmanlı ve Cumhuriyet Tarihinde Kürt İsyanları pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.