Osmanlılar’da Tasavvuf pdf indir

tarafından
40
Osmanlılar’da Tasavvuf pdf indir

Bu kitap, Osmanlı’nın maddî güç ve imkân bakımından ihtişam devrini yaşadığı XVI. yüzyılda sûfîlerin Anadolu topraklarındaki faaliyetlerini, devlet adamları ve medrese çevreleriyle olan ilişkilerini anlatmaktadır. Bu yüzyıl, tasavvuf tarihi açısından ilk bakışta çelişkilerle dolu bir zaman dilimi olarak karşımıza çıkar. Zira, kaynaklarda dönemin padişahları bir yandan tasavvuf ehli olarak takdim edilirken, diğer yandan bir kısım tarîkat şeyhlerini idam ettirdiklerinden söz edilmektedir. Yine devrin önemli simalarından İbn Kemâl, Ebussuûd Efendi gibi şeyhülislâmlık makamına kadar yükselmiş âlimlerin, bazı kaynaklarda sûfîlere karşı oldukları belirtilirken, bazılarında ise tarîkat mensubu olduklarından bahsedilir. Çelişkili gibi görünen bu bilgiler sebebiyle pek çok araştırmacı dönemi tahlilde zorlanmış, hatta çoğu zaman yanılgıya düşmüştür. Elinizdeki bu araştırmada bir kısım yeni bilgi ve belgelerin de ışığında olaylar yeniden değerlendirilmiş ve çelişkiler büyük ölçüde bertaraf edilmeye çalışılmıştır.
 

Osmanlılar’da Tasavvuf isimli 448 sayfadan oluşan kitap ; Reşat Öngören tarafından yazılmış ve İZ YAYINCILIK yayınevinin 06.12.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Alevî-Bektaşîlikte Yaratıcı İnancı ve Tevhit (Defter Hediyeli) pdf indir başlıklı makalemizde Alevî-Bektaşîlikte Yaratıcı İnancı ve Tevhit (Defter Hediyeli) indir, Alevî-Bektaşîlikte Yaratıcı İnancı ve Tevhit (Defter Hediyeli) oku ve Alevî-Bektaşîlikte Yaratıcı İnancı ve Tevhit (Defter Hediyeli) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Osmanlılar’da Tasavvuf pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.