Özbekistan Halk Şairi Usman Azim Hayatı-Sanatı-Eserleri ve Seçme Şiirleri pdf indir

tarafından
5
Özbekistan Halk Şairi Usman Azim  Hayatı-Sanatı-Eserleri ve Seçme Şiirleri pdf indir

Türkî cumhuriyetlerin bağımsızlıklarını ilan etmesinin ardından hız kazanan Türkiye dışındaki Türk topluluklarının tarih ve edebiyatları eserlerinin yayını, Türk dil birliğini sağlama açısından önem arz etmektedir.
Türk dünyası, çok geniş bir coğrafyada dibi henüz keşfedilmemiş bir kuyu gibi sözlü ve yazılı edebiyat açısıdan oldukça zengindir. Bu zenginliğin büyük paylarından biri de köklerinden sağlam olan Özbek edebiyatıdır. Bu edebiyat içerisinde hem Stalin devrininin etkilerini hem de Bağımsızlık devrini yaşamış biri olarak Usman Azim, önemli bir yer tutmaktadır.
Usman Azim, 1978 yılında basılan ilk şiir kitabı “İnsaniy Tüşüniş” ile edebiyat dünyasında tanınmaya başlansa da çok genç yaşta şiirlerini kaleme almıştır. 10’dan fazla şiir kitabı ve 2000’den fazla şiiriyle Çağdaş Özbek edebiyat sahasının önemli temsilcilerinden biridir. Usman Azim’in eserlerinin önemini anlamak için başka bir yol ise şiirlerinin Türk dillerinin yanı sıra Fransızca, İngilizce, Rusça ve Litvanya dillerine çevrilmiş olması, kimi şiirlerinin bestelenmesi kimi öykülerinin de beyaz perdeye konu olmasıdır.
 

Özbekistan Halk Şairi Usman Azim
Hayatı-Sanatı-Eserleri ve Seçme Şiirleri isimli 224 sayfadan oluşan kitap ; Ozan Gökdemir tarafından yazılmış ve PARADİGMA AKADEMİ YAYINLARI yayınevinin 20.06.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Bir Ses Böler Geceyi pdf indir başlıklı makalemizde Bir Ses Böler Geceyi indir, Bir Ses Böler Geceyi oku ve Bir Ses Böler Geceyi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Özbekistan Halk Şairi Usman Azim Hayatı-Sanatı-Eserleri ve Seçme Şiirleri pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.