Pisagor Evimizin Her Şeyi İçinden Matematik Geçen Dünya pdf indir

tarafından
6
Pisagor Evimizin Her Şeyi  İçinden Matematik Geçen Dünya pdf indir

Nicolas Cage’in oynadığı film sayısı ile havuzlarda boğulan insan sayısı arasındaki ilinti ne olabilir?
Matematikten yararlanarak hız sınırı cezalarına itiraz edebilir miyiz?
 
Binlerce yıl önce Mezopotamya halkları rakamları icat etmişti: O zamandan beri matematiği tutabilene aşk olsun! Sevsek de korksak da –ya da “Ben sözelciyim,” diyerek konuyu geçiştirsek de– artık gündelik hayatta kullandığımız pek çok şeyin arkasında matematik var. Peki ama kahve makinenizden telefonunuzdaki uygulamalara, hemen her araç gerecin sizin adınıza her şeyi hesapladığı bu yeni dünyada matematikten anlamınıza gerçekten gerek var mı?
Pisagor Evimizin Her Şeyi’nde Stefan Buijsman, felsefe, psikoloji ve tarihi birleştirerek okuyucuyu matematiğin harikalar diyarına götürüyor. Matematikten habersiz gelişmiş topluluklardan insanların doğuştan gelen becerilerine (Bebekler sayabilir mi?), şansın hesaplanabilirliğinden çağın teknolojilerinin ardındaki sayısal dünyaya kadar uzanan Buijsman, neden yeni bir lisandan önce matematikten anlamayı seçmemiz gerektiğini, aksi takdirde başkalarının matematiğiyle (algoritmalar, kampanyalar, anketler, yalan haberler) aldatılmaya ne kadar açık olduğumuzu ortaya koyuyor.
Pisagor Evimizin Her Şeyi, henüz on sekiz yaşındayken yüksek lisansını, yirmi yaşındayken doktorasını tamamlamış bir dâhiden, sayılar ve matematikle ilgili düşüncelerimizi kökünden değiştiren bir rehber.
 
“Buijsman’ın, matematiğin esas kıymetinin gerçekliği basitleştirmesinde saklı olduğunu anlatan, büyük bir teorisi var.”
PUBLISHER’S WEEKLY
 

Pisagor Evimizin Her Şeyi
İçinden Matematik Geçen Dünya isimli 208 sayfadan oluşan kitap ; Stefan Buijsman tarafından yazılmış ve DOMİNGO YAYINEVİ yayınevinin 10.03.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Pisagor Evimizin Her Şeyi İçinden Matematik Geçen Dünya pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.