Renk, Pigment ve Boyarmaddelerin Kültürel Tarihi pdf indir

tarafından
4
Renk, Pigment ve Boyarmaddelerin Kültürel Tarihi pdf indir

Prof. Dr. Zeki Tez, Renk, Pigment ve Boyarmaddelerin Kültürel Tarihi eserinde renklerin üretilmesinde kullanılan madde ve tekniklerin zengin tarihini okuyucuya sunuyor.
Üç ana bölüme ayırdığı çalışması Renk Üzerine bölümüyle renk kavramı, ülkemizde renkler nitelemeleri, renkli ışınlarla tedavi gibi farklı altbaşlıklarla genişliyor. İkinci bölüm olan Tarihte Boya ve Pigmentler, zaman diziniyle başlıyor, tarihsel boya, pigment ve lâklar altbaşlığıyla devam ediyor. Sonrasında elyazmalarındaki resimleme sanatı, ahşap süslemede boya ve vernik, inci pigmentleri, kaplama yoluyla metal renklendirme altbaşlıklarını taşıyor. Tarih Boyunca Boyarmaddeler ve Tekstil Boyamacılığı bölümü, Eskiçağ’dan günümüze Doğu’da, Ortaçağ İslâm dünyasında, Ortaçağ Avrupasında tekstil boyamacılığını inceledikten sonra sentetik boyarmaddeler başlığı ile sonlanıyor. Yazar, tarihsel pigment adları, boya bitkileri, boyarmadde ve mordan adları dizinleriyle konu üzerine kapsamlı bir çalışmayı okuyucuya sunuyor.
 

Renk, Pigment ve Boyarmaddelerin Kültürel Tarihi isimli 528 sayfadan oluşan kitap ; Prof.Dr. Zeki Tez tarafından yazılmış ve DORUK YAYINLARI yayınevinin 11.09.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Renk, Pigment ve Boyarmaddelerin Kültürel Tarihi pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.