Resimli Osmanlı Fal Kitabı Hurşidname pdf indir

tarafından
5
Resimli Osmanlı Fal Kitabı  Hurşidname pdf indir

İnsan doğa ile bütünleştiği andan itibaren geleceği hep merak etmiştir. Şamanist gelenekten günümüze ateşin çıkardığı sese, ansızın karşılaşılan kara bir kediye, göğün kızıl rengine, el içindeki çizgilerin yönlerine, kahve telvelerinin izlerine anlamlar yükleyip semboller iyiye veya kötüye yorumlanmıştır. Zamanla sözlü ve sembol geleneğinin yerini yazılı türler almıştır. Edebi dilde fal ve gelecekle ilgili derlenen eserlerin genel adı “falnâme” olarak bilinmektedir. Yazılı gelenekte geleceğin hayra ve şerre yorumları şiir mecmualarında, aşk hikayelerinde, kutsal kitaplarda, mesnevilerde aranmış; eserlerin her bir satırından anlamlar çıkarılmaya çalışılmıştır. Okuyucu ile buluşturduğumuz bu kitapta Türk ve İslam sanatında resimli fal nüshalarından örnekler sunularak hayvanların, harflerin, gezegenlerin, kutsal isimlerin zincir halinde yorumladığı geleceği anlamlandırma çabası sizlere aktarılmaya çalışılmıştır. 
Osmanlı kültüründe geleceği yorumlamak için kullanılan fal metinleri neler anlatıyordu?
Falınızda çıkan Deccal, Dabbe, Güneş, Hz. Süleyman ve Belkıs, At, Turna, Fil, Mars vb. tasvirler, sizlerin geleceği hakkında nasıl bir yönlendirme yapıyordu?
XVI Yüzyıla tarihlenen ve günümüzde Ankara Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı’nda “Gizli İlimler” başlığı altında 06 Mil Yz A 5179 numaralı Resimli Fal Kitabı Örneği olan Hurşidnâme’nin transkripsiyonu yapılmıştır.
Osmanlı’nın gizemli dünyasına sembollerin yorumu ile hep birlikte bakalım…
 

Resimli Osmanlı Fal Kitabı Hurşidname isimli 168 sayfadan oluşan kitap ; Anonim tarafından yazılmış ve YEDİTEPE YAYINEVİ yayınevinin 31.10.2023 tarihinde yayımlanmıştır.

Resimli Osmanlı Fal Kitabı Hurşidname pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.