Şahmaran Hikayesi pdf indir

tarafından
6
Şahmaran Hikayesi pdf indir

Şahmaran, çok eski ve köklü bir dinî motifler içeren bir halk hikâyesi. Daha doğrusu bir halk meseli. Yüz yıllardır halk arasında anlatıla gelen bu masal, toplumsal ve ahlakî pek çok ibret örnekleri sunuyor. Çok defa basılan ve beyaz perdeye de aktarılan bu masalda temel karakter Şahmaran yani yılanların şahı ve onun tebası olan yılanlardır.
Masal, Hz Musa’nın Allah’ı görme arzusuyla başlar ve ondan itibaren olaylar şekillenir. Sonrasında cihan şahı ve akrep gibi figürler de hikâyeye katılır.
Esasen Şark’ın zengin ve bol serüvenli hikaye ve masallar külliyatı içinde özel bir konuma sahip olan bu eser dünden bugüne batılı müsteşrikleri (oryantalistleri), yazarları ve hatta Hollywood sinemasını bile etkilemiştir ki, başta Sinbad (Binbir Gece Masalları) ve Maymunlar Cehennemi olmak üzere pek çok fantastik filme ilham kaynağı olmuştur.
İngilizcede ‘Şahmaran’, King of Serpents yani Yılanlar Kralı olarak geçer.
 

Şahmaran Hikayesi isimli 128 sayfadan oluşan kitap ; Kemal Düz tarafından yazılmış ve ORTABAHÇE YAYINLARI yayınevinin 05.09.2022 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Tuvofi pdf indir başlıklı makalemizde Tuvofi indir, Tuvofi oku ve Tuvofi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Şahmaran Hikayesi pdf indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.